İsrail 300 MW’lık güneş yarışmasında sona yaklaşıyor

11 konsorsiyum ve şirket yarışmada ön yeterlilik sağladı

23 Ağustos 2021

İsrail Maliye Bakanlığı bu yıl yapılması planlanan depolamalı güneş enerjisi yarışmasında ön yeterlilik sağlayan konsorsiyum ve firmaların listesini yayınladı.

Yayınlanan listede Ellomay Capital-Phoenix Insurance Company (İsrail), Ormat Systems – Allied Infrastructure (İsrail), Scatec-Solegreen (Norway-Israel), Shikun & Binui Energy (İsrail), Meshek Energy (İsrail), Shapir Civil & Marine Engineering – El-Mor Electric (İsrail), Noy Infrastructure & Energy Investment Fund (İsrail), Invenergy Israel LLC (ABD), Solarpack-Keystone REIT (İspanya, İsrail), EDF Renewables (Fransa), Energix Renewable Energies Ltd (İsrail) yer aldı.

İsrail Maliye Bakanlığı 300 MW’lık kapasite hakkı için yapılacak yarışmanın duyurusunu 2020 yılı Ocak ayında yayınlamış, geçtiğimiz haziran ayında da yarışma için yerli yabancı 27 şirketin başvuru yaptığını açıklamıştı.

Ülkedeki Negev çölünde inşa edilecek projenin 2021 sonuna kadar başlaması ve 2023 sonuna kadar devreye alınması gerekiyor.

Açıklamaya göre eksiltme usülü yapılacak yarışmada tavan fiyat ülkede halihazırda uygulanan en düşük elektrik alım garantisi fiyatı olacak.

Yarışmayı kazanan şirket belirlenen fiyat üzerinden 25 yıllık alım garantisi elde edecek, 25 yılın sonunda ise santrali mülkiyeti kamuya devredilecek.

Yarışmanın üç ay içinde tamamlanması öngörülüyor.

İsrail’de şimdiye kadar iki depolamalı güneş enerjisi yarışması gerçekleştirildi. 2020 yılı temmuz ayında gerçekleşen ilk yarışma 0,1990 İsrail Şekeli (5,78 ABD Doları-sent/kWh), bu yılın ocak ayında gerçekleşen ikinci yarışma ise 0.1745 İsrail Şekeli (5,44 ABD Doları-sent/kWh) fiyat ile sonuçlandı.

İsrail’de halihazırdaki en düşük alım garantisi 2019 yılı Haziran ayında yapılan güneş enerjisi yarışmasında Fransız EDF Renewables tarafından kilovat-saat başına 0,0868 İsrail Şekeli (2,5 ABD Doları-sent) teklifi ile kazandığı yatırım için uygulanacak.

İsrail yönetimi 2030 yılında güneş enerjisinde 15,77 GW kurulu güce ulaşmayı ve bu tarihte ağırlıklı olarak güneş enerjisinden sağlanmak üzere elektrik üretimindeki yenilenebilir enerji payını %30’a çıkarmayı hedefliyor.