İspanyol Şirketler Dünyanın En Büyük Türbini İçin Birleşti

İspanya’da bir grup enerji şirketi ve araştırma kuruluşunun oluşturduğu Azimut adlı bir girişim grubu dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar türbinini tamamen İspanya’da üretmek için harekete geçti

24 Kasım 2010

İspanya’da bir grup enerji şirketi ve araştırma kuruluşunun oluşturduğu Azimut adlı bir girişim grubu dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar türbinini tamamen İspanya’da üretmek için harekete geçti.

Gamesa’nın liderliğinde bir araya gelen Alstom, Acciona ve Iberdrola gibi 11 şirket ile 22 ayrı araştırma kuruluşunun amacı 2020 yılında 15 MW kurulu güce sahip olabilecek dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar türbinin kurulumunu ve bu türbinden elektrik üretimini İspanya kıyılarında hayata geçirmek.

İspanyol Sanayi ve İnovasyon Bakanlığına bağlı Endüstriyel Teknoloji Geliştirme Merkezi tarafından onaylanan ve dört yıl sürmesi planlanan çalışmanın bütçesi 25 milyon avro olacak iken bu bütçe grup içinde yer alan şirketler tarafından ortaklaşa karşılanacak.

Çalışmanın amacı deniz üstü rüzgar enerjisi yatırımlarının gelişmesinin önündeki finansal ve teknolojik güçlükleri Ar-Ge çalışmaları sayesinde aşarak bu alana yönelik yüksek potansiyelin en verimli şekilde kullanılmasını mümkün kılmak.

Deniz üstü rüzgar tarlaları karasal rüzgar tarlalarına karşı sahip oldukları bir çok avantaja rağmen teknik güçlükler içermesi ve karasal rüzgar tarlalarına göre çok daha yüksek maliyetli yatırımlar olması bu alana yönelik yatırımların artmasını engelliyor.

Bir çok türbin üreticisi bu sorunları yüksek kapasiteli türbinler ile engelleyebilmek için daha büyük türbinler üretmeye çalışıyor. Alman türbin üreticisi Enercon’un 6 MW kurulu güce sahip geliştirdiği türbin bulunurken, REpower şirketinin 6.16 MW güce sahip modeli bulunuyor. Clipper Windpower şirketinin ise 10 MW bir model geliştirmeye çalıştığı biliniyor.