İspanya’da ‘’makul karlılık’’ rüzgar yatırımlarına dip yaptırdı

Ülkenin enerji sektörünün geleceğine dair belirsizlik rüzgâr enerjisi yatırımlarının en düşük noktaya gerilemesine neden oldu

3 Şubat 2014

2013 yılında elektrik üretiminin yüzde 21’lik rekor düzeyde rüzgâr enerjisinden sağlandığı İspanya’da aynı yıl yeni rüzgâr enerjisi santrali yatırımlarının ciddi oranda gerilediği bildirildi.

İspanyol Rüzgâr Enerjisi Birliği (AEE) tarafından yapılan açıklamaya göre 2013’te ülkenin rüzgâr enerjisi kurulu gücü yalnızca 175 MW artarak bir yıl önceye göre yüzde 0.77 oranında büyüyebildi.

AEE’nin açıklamasına göre bu artış, rüzgâr enerjisinden elektrik üretimine ilk desteklerin sağlandığı 1997’den beri en düşük büyüme anlamına geliyor. İspanya’nın rüzgâr enerjisi kurulu gücü 2012’de ise 1.1 GW artış göstermişti.

Açıklamada yatırımlardaki rekor düşüşün nedeni olarak ise ülkede yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin teşvik edilmesine yönelik politikalardan geri adım atılması ile ülkenin enerji politikalarının geleceğine yönelik belirsizlik etkili olduğu belirtildi.

İspanyol hükümeti tarafından geçen yaz aylarında yapılan açıklamalarda enerji yatırımlarına sağlanan teşviklerden dolayı ülke bütçesinde oluşan açığın giderilmesi için sağlanan teşviklerin düşürüleceği ve desteklerin ‘’makul karlılık’’ olarak nitelenen yüzde 7.5’lik oranda uygulanacağı bildirilmişti.

Birliğe göre geçmişe yönelik olarak da uygulanacak ve 2001-2016 yıllarını kapsayacak yasal düzenlemeler İspanya’daki yatırım izni almış 928 MW’lık projenin iptal edilmesine, 177 MW kurulu gücündeki projenin de askıya alınmasına neden olmuş durumda.

AEE tarafından verilen bilgilere göre İspanya’nın kurulu rüzgâr enerjisi gücü 31 Aralık 2013 itibari ile 22,959 MW’a yükselmiş durumda.

İspanya Avrupa Birliği direktifleri doğrultusunda 2011 yılında, 2020 yılı için 24,988 MW’lık kurulu rüzgâr enerjisi gücü hedefi belirlemişti.