İspanya’da Güneş Enerjisi Mahkeme Yolunda

İspanyol güneş enerjisi sektörüne göre hükümetin güneş enerjisi sektörü teşvikleri için öngördüğü indirim kabul edilemez boyutta

22 Haziran 2010

İspanyol hükümetinin 2007 yılında ülkedeki güneş enerjisi sektörüne getirdiği cömert teşviklerin ardından hızlı bir büyüme sürecine giren ve güneş enerjisi üretiminde dünya dördüncülüğüne yükselen İspanya’da sektör adına olumsuz gelişmeler yaşanıyor.

Güneş enerjisinde dünya lideri olan Almanya’nın ardından İspanyada güneş enerjisi üretimine sağlanan teşvikleri düşürüyor. İspanya’nın Avrupa ekonomisinin  içinden geçmekte olduğu belirsiz durumun ve  karşılaştığı artan kamu borç yükünü azaltma zorunluluğundan dolayı attığı bu adım sektör temsilcilerine göre yüzlerce güneş enerjisi şirketinin iflasına neden olabilecek kadar vahim sonuçlar doğurabilecek.

İspanyol Fotovoltaik Sanayicileri Birliği yetkililerinin açıklamalarına göre bir süredir enerji bakanlığı ve sektör temsilcileri arasında devam etmekte olan görüşmelerin ardından geçen Perşembe günü açıklanan ve şirketlerin elektrik satışından elde ettikleri gelirleri yüzde 30 oranında düşürülmesini öngören karar sektör tarafından kabul edilemez boyutta. Birlik yetkilileri hükümet ile müzakerelere rağmen çıkan bu kararı anlamakta güçlük çektiklerini ve hükümet tarafından aldatıldıkları hissine kapıldıklarını, bu karara karşı mücadelelerini mahkemelerde devam ettireceklerini belirttiler.

İspanyol hükümetinin verdiği karar ile güneş enerjisi santrallerinden elektrik satın alınan saatlerde  düşürülüyor.

Halihazırda elektrik üretimi ve satışı yapan santrallerde bu oran yüzde 30 oranında olacak iken bundan sonra hayata geçecek projelerde ise bu oran yüzde 45 civarında olacak. Ayrıca küçük ölçekli çatı sistemlerine verilen teşviklerde yüzde 25, 20 kw altındaki projelerde ise yüzde 5 oranında düşüş öngörülüyor.
Sektör temsilcilerine göre düzenlemenin bu hali ile geçmesi halinde yeni projelerin hayata geçmesi bir yana ülkedeki 600 fotovoltaik üreticisinden yüzlercesinin iflas etmesi, bankaların güneş enerjisi projeleri için yeni kredi sağlamak bir yana daha önce sağladıkları kredileri ödeme vadelerinden önce geri çağırabilirler.

Bloomberg New Energy Finance adlı araştırma kuruluşunun verilerine göre son üç yılda 18 milyar dolarlık yatırımın gerçekleştiği İspanyol güneş enerjisi sektöründe projelerin finansmanını yüzde 80 oranında yerel bankalar sağladı. Kuruluşun yaptığı çalışmaya göre ülkenin en büyük üç bankasının sektöre kullandırdığı ve henüz vadesi gelmemiş olan kredilerin tutarı 7.2 milyar dolar.

İspanyol Enerji Bakanlığı verilerine göre ise 2009 yılında güneş enerjisi sektörü toplam elektrik talebini yüzde 2.8 oranında cevap verebilirken bunun İspanya’ya maliyeti 2.69 milyar avro oldu.