İspanya Yenilenebilir Teşviklerini Durdurdu

İspanya teşvikleri durdurma kararını kemer sıkma politikası kararları çerçevesinde aldı

2 Şubat 2012

İspanya’nın yenilenebilir enerji yatırımlarına sağladığı teşvikleri durdurduğu açıklandı. Karar ülkenin kemer sıkma politikaları çerçevesinde alınırken, halen devrede olan veya yapımına karardan önce başlanmış olan santraller için herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacak.

İspanya’da uygulanan teşvik politikası gereği elektrik üreticileri, ürettikleri elektriği gerçek satış fiyatından daha düşük fiyat ile tüketicilere yansıtırken aradaki fark kamu tarafından borçlanılıyor. Fakat ülkenin bozulan bütçe dengesi bu borcun ödenemeyen kısmının 24 milyar avroya çıkmasına neden oldu. Ülkede elektrik üretimindeki teşviklerin çok büyük bir kısmı güneş başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına gidiyor.

İspanya’da iki ay önce göreve gelen hükümetin Başbakanı Mariano Rajoy konu ile ilgili açıklamasında İspanya’nın enerji açığı sorunu olmadığını söylerken, sürekli artan bu borcun durdurulmadığı takdirde ise ülkenin enerji sorununun finansal bir soruna dönüşeceğini ifade etti. Rajoy açıklamasının devamında ise 2012’de ülkede elektrik üretimi için gerçekleşmesi tahmin edilen 7.22 milyar avroluk teşviğin yüzde 71’inin ise yenilenebilir enerji üretimi için sağlanacağını açıkladı.