İspanya Termal Güneşte de Şampiyon

İspanya’nın termal güneş enerjisi alanında ABD’yi geçerek bu alanda dünya liderliği koltuğuna oturduğu bildirildi. Sektörün ulaştığı kurulu güç ülkedeki nükleer enerji santrallerini de geride bıraktı.  

15 Temmuz 2010

İspanyol termal güneş enerjisi birliği Protermosolar tarafından yapılan açıklamada kurulumu tamamlanan ve 50 megavat kurulu güce sahip olan La Florida yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santrali’nin devreye girmesi ile ülkenin termal güneş enerjisindeki kurulu gücünün 432 megavata ulaştığı belirtildi. Bu son kurulumdan önce bu alanın lideri 422 megavatlık kurulu güç ile ABD idi.

Protermosolar tarafından yapılan açıklamada ayrıca kurulum çalışmaları devam eden çeşitli projelerin bir yıl içinde tamamlanarak ülkenin bu alandaki kurulu gücünün 600 megavat daha artacağını ve 2013 yılında ise ülkenin termal güneş enerjisi alanındaki kurulu gücünün 2.500 megavata yaklaşacağını bildirdi.

Ülkede bu güne kadar termal güneş enerjisine yapılan yatırımların toplam tutarı 2.5 milyar avro’yu geçerken 2013 yılına kadar yapılması düşünülen 60 benzer santral ile birlikte bu rakamın 15 milyar avroyu aşacağı bekleniyor.

İspanya geçen yıl elektrik talebinin yüzde 12.9’unu yenilenebilir enerjiden karşılarken güneş enerjisi ise tek başına ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 2.8’ine cevap verebilmişti. İspanya 2020 yılında ise ülkenin elektrik talebini yenilenebilir enerjiden karşılamada Avrupa Birliği’nin hedefini de aşarak yüzde 22.7’e ulaşmayı amaçlıyor.