İspanya Sektörü Borçla Ayakta Tutacak

Kamu bütçesinde sorunlar yaşayan İspanya enerji sektörünü borçlarını borçla ödeyecek ve temiz enerji teşvik politikasını devam ettirecek.

12 Ocak 2011

Yenilenebilir enerji sektörüne bir dönem en cömert teşvikleri veren İspanya küresel finans krizi sonrasında girdiği bütçe bunalımını yenilenebilir enerji sektörüne ayakta tutarak ve seçim yılı olması nedeni ile de elektrik fiyatlarına zamn yapmadan aşmanın yolunu arıyor.

Öncelikle güneş enerjisi sektörüne 2007 yılında verilen cömert teşviklerde azaltma yapmaya çalışan hükümet güneş enerjisi yatırımcılarının yargı yoluna gitmesi ve yargı sonrası ortaya çıkabilecek 1 milyar avroyu aşkın maliyet nedeni ile bundan geri adım atmış idi.

Hükümet yıllık maliyeti 5 milyar avroyu geçen yenilenebilir enerji yatırımı teşviklerinin ve ödenmeyen elektrik faturalarınında etkili olduğu bütçe açığını gidermek için 22 milyar avroluk tahvil çıkarma hazırlığı yapıyor.

İspanyol hükümeti elde edeceği bu gelir ile aralarında Enel SpA, Iberdrola, Endesa gibi dev şirketlerinde bulunduğu elektrik üreticilerine olan borçlarını kapatırken bunu tüketicilere yansıtmayacak. Yatırımcılar ise elde ettikleri tahviller ile 15 yılı aşkın dönemde kar payı elde edecekler.

İspanyol hükümeti tahvil satış işlemleri bir grup uluslararası finans kuruluşuna yetki verdi.

Aynı zamanda dünyanın en büyük yenilenebilir enerji şirketlerinden biri olan İspanyol Iberdrola’nın CEO’su Jose Ignacio Sanchez Galan geçen yıl katıldığı iklim değişikliği ile ilgili bir konferansta iklim değişikliğini engellemede yenilenebilir enerji yatırımlarının çok büyük katkısı olduğunu fakat bu yatırımların maliyetlerinin çok yüksek olmasının ciddi bir engel olduğunu söylemişti.

Galan küresel iklim değişikliği ile mücadele için yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılmasının şart olduğunu fakat bunun maliyetinin birileri tarafından karşılanmak zorunda olduğunu söylemiş bunun için İspanyol tüketicilerinin elektrik faturalarına getirilecek ek bir maliyet ile bir fon oluşturulması, bu fon aracılığı ile bu yatırımların desteklenebileceğini İspanyol hükümeti ile görüşmekte olduklarını söylemişti.

İspanyol elektrik üreticisi şirketler uzun bir dönemdir hükümet ile tahsilat sorunu yaşıyor, bu sorundan dolayı ise çok yüksek oranda borçlanma yoluna gidiyorlardır. Bu kararın açıklanması ile bu şirketlerin İspanyol borsasındaki hisseleri değer kazanmaya başladı.