İspanya COP25 ev sahipliğine aday oldu

Şili 2-13 Aralık tarihlerinde düzenlenmesi planlanan zirvenin ev sahipliğinden çekilmişti

31 Ekim 2019

Şili hükümetinin dün COP25 zirvesi ev sahipliğinden çekildiğini açıklamasının ardından İspanya bugün zirveye ev sahipliği yapmak için aday oldu.

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez Twitter hesabında yaptığı açıklama ile talebini Şili Başkanı Sebastian Piñera‘ya ilettiğini söyledi.

İspanya hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamada talebin COP25’in atanmış başkanı Şili Çevre Bakanı Carolina Schmidt tarafından Birleşmiş Milletler’e resmi olarak iletildiği, kararın ise gelecek hafta Bonn’da düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Yönetim Kurulu toplantısında görüşüleceği bildirildi.

 

Şili hükümeti 2-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan 25’inci Taraflar Zirvesi (COP25) ile Asya Ekonomik İşbirliği Örgütü Zirvesi’ne ev sahipliğinden çekildiğini açıkladı.

Şili Başkanı Sebastián Piñera dün yaptığı açıklama ile ülkesinde devam eden protesto gösterilerinin kamu düzenini sağlama önceliği doğurması nedeni ile gelecek ay düzenlenmesi planlanan 25’inci Taraflar Zirvesi (COP25) ile Asya Ekonomik İşbirliği Örgütü Zirvesi’ne ev sahipliğinden çekildiğini duyurmuştu.