İspanya 2015’te en ucuz elektriği rüzgar enerjisinden üretti

Ülkenin rüzgar enerjisi sektörü bu seferde en düşük fiyat rekoru kırdı

6 Ocak 2016

İspanya 2015 yılında rüzgar enerjisinde yeni bir rekor kırdı.

İspanyol Rüzgar Enerjisi Sektörü Birliği (Asociacion Empresarial Eolica’s – AEE) tarafından yapılan açıklamaya göre rüzgar enerjisi 2015’te ülkenin en ucuz elektrik kaynağı oldu.

Birliğin İspanyol elektrik dağıtım şirketi Red Eléctrica de España (REE) tarafından açıklanan verilere dayanarak yaptığı incelemeye göre ülkedeki rüzgar enerjisi santrallerinde 2015’te üretilen elektriğin megavat-saat başına ortalama satış fiyatı 46,14 avro oldu.

Bu rakam hidroelektrik santrallerde 50,69 avro, termik ile nükleer enerji santrallerinde 50,94 avro, fotovoltaik santrallerde ise 52,14 avro olarak gerçekleşti.

Açıklamada bu rakama elektrik tüketicilerinin faturalarına  yenilenebilir enerji teşviklerinden dolayı yansıyacak tutarların dahil olmadığı hatırlatılırken, ülkenin 23 GW’lık rüzgar enerjisi gücünün 8,5 GW’lık bölümünün ise 2014 yılındaki enerji piyasası reformu dolayısı ile herhangi bir teşvikten yararlanmadığının da altı çizildi.

Rüzgar enerjisinin geçen yıl 47.600 gigavat-saat ile ülkenin elektrik üretiminin yüzde 19’unu karşıladığı bilgisinin de verildiği birliğin açıklamasında bu santrallerin ülke ekonomisine yaptığı katkıya dikkat çekildi.

Birliğin hesaplamasına göre ülkede rüzgar enerjisi için sağlanan toplam teşvik yalnızca 1,254 milyon avro iken, bu santrallerin olmaması halinde İspanya’nın 2015 yılı ortalama elektrik satış fiyatları yüzde 23,8 artabilecek, dolayısı ile ülke ekonomisine toplamda 2,952 milyar avroluk  yük getirebilecekti.

AEE tarafından verilen bilgilere göre rüzgar enerjisi sektörü İspanya’daki 10 milyon evin elektrik ihtiyacını karşılarken, 27 bin kişiye istihdam, ülke ekonomisine ise teknoloji ihracatı yolu 1,8 milyar avroluk kaynak sağlıyor. Bu santraller İspanya’nın yıllık karbon ayak izinin de 22 milyon ton düşük olmasını mümkün kılıyor.