İskoçya Haziran’da rüzgar enerjisinde yeni bir rekor kırdı

İskoçya’daki rüzgar enerjisi santralleri Haziran ayında ülkenin toplam elektrik tüketiminin yüzde 33’ü kadar elektrik üretti

8 Temmuz 2015

Kişi başına düşen rüzgar enerjisi gücü bakımından dünyanın lider ülkesi olan İskoçya’da bu alanda yeni bir rekor kırıldığı açıklandı.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) İskoçya birimi tarafından yapılan açıklamaya göre geçen ay İskoçya’daki rüzgar enerjisi santralleri 620.144 Megavat-saat (MWh) elektrik üretimi gerçekleştirdi.

Açıklamaya göre bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 120’lik artış anlamına gelirken, bu üretim aynı zamanda İskoçya’nın Haziran ayındaki 1.891.536 MWh’lik toplam elektrik tüketiminin yüzde 33’üne, konutlardaki elektrik tüketiminin ise yüzde 70’ine denk.

Bununla birlikte WWF İskoçya’nın ülkedeki WeatherEnergy kuruluşu ile ortaklaşa yaptığı çalışmaya göre İskoçya’nın Haziran ayındaki hava koşulları güneş elektriği veya termal güneş enerjisi sistemlerine sahip konutların elektrik ve sıcak su ihtiyaçlarını önemli oranda güneş enerjisinden sağlamayı mümkün kıldı.

Verilere göre Haziran ayında Aberdeen’deki bir ev elektrik tüketiminin yüzde 109’unu, Edinburg’daki bir ev yüzde 98’sini, Glasgow’daki bir ev ise yüzde 89’unu güneş enerjsiinden sağlayabilirdi.

Aynı oranlar termal güneş enerjisi sistemlerine sahip evlerin sıcak su ihtiyaçları için ise Aberdeen şehrinde yüzde 99, Edinburg’da yüzde 94 ve Glasgow’da yüzde 87 olabilirdi.