İskandinavya’nın en büyük teşviksiz rüzgar projesi başlıyor

Dört ayrı santralden oluşacak projeler IKEA Finlandiya için inşa edilecek

24 Ekim 2018

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex Finlandiya’da inşa edilecek dört ayrı rüzgar projesine türbin tedarik edeceğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre toplamda 107,4 MW gücünde olacak projeler Fransız proje geliştiricisi OX2 tarafından inşa edilecek.

Projelerin finansmanı IKEA markasının da sahibi olan İsveçli INGKA Group iştiraki IKEA Finlandiya Perakendecilik tarafından sağlanacak. Şirket projelerin 2020’nin ilk çeyreğinde devreye girmesi ile de santrallerin sahibi olabilecek.

Projelerde Nordex tarafından inşa edilecek, kule uzunlukları 200 ila 230 metre arasında değişen N149/4.0-4.5 modelli türbinler kullanılacak.

Nordex’den konu ile ilgili yapılan açıklamada şirketin Üst Satış Müdürü Patxi Landa, projelerin kamu teşviğine ihtiyaç duymadan faaliyet göstereceğine dikkat çekti.

N149/4.0-4.5 türbinlerinin geliştirilirken, elektrik üretim maliyetlerini azaltmaya tüm üretim zincirini kapsayacak şekilde odaklandıklarını, bakım ve servis konseptini aynı amaçla en uygun hale getirdiklerini kaydetti.