İş Bankası yeşil konut finansmanı için kaynak sağladı

Banka iki kuruluştan 125 milyon dolarlık kaynak sağladı

1 Ocak 2018

Türkiye İş Bankası yeşil konut projelerinin yararlanabileceği 125 milyon dolar tutarında kredi sağladı.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre kaynak yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında 9 yıl vadeli olarak elde edilirken, kaynağın 105  milyon dolarlık kısmı Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ve 20 milyon dolarlık kısmı ise Temiz Teknoloji Fonu (CTF) tarafından sağlandı.

İş Bankası sağladığı kaynağı IFC tarafından belirlenen enerji verimliliği kriterlerine uygun olan yeşil konut projeleri ve genel olarak da konut projelerinin finansmanında kullandıracak.

İş Bankası’ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada bankanın Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürk’ün konu ile ilgili şu değerlendirmesi paylaşıldı;

”Söz konusu kredi, finansman kaynaklarımızın çeşitlendirilmesine ve vadesinin uzatılmasına katkıda bulunmasının yanı sıra, konut kredisi sektörüne ve sektördeki enerji verimliliğine uygun binaların payının artmasına da destek olacak. Bu kredi, dünyamız ve ülkemiz için giderek daha önemli hale gelen yeşil finansman alanında da piyasaya sunduğumuz desteğin artarak devam etmesine olanak sağlayacak.”