İş Bankası ve TSKB’den 55 Milyon Avro’luk Yenilenebilir Enerji Kredisi

Ataç Grubu’nun dört ayrı hidroelektrik santrali projesi için İş Bankası ve TSKB 55 milyon avro’luk finansman desteği sağladı

24 Aralık 2009

İş Bankası’ndan yapılan açıklamada; İş Bankası ve TSKB’nin ortak bir çalışma ile Ataç Grubu’na Bağlı Nisan Elektromekanik Enerji ve San. ve Tic. A.Ş. nin yapımına başlanmış olan Bartın, Tokat, Ordu ve Amasya illerinde yapımına başlanan ve toplam 68 MW kurulu güce sahip olmaıs beklenen 4 ayrı hidroelektrik santrali projesinin finansmanına katkı yapacağı açıklandı.

İş Bankası Genel Müdürlüğü’nün bulunduğu iş kulelerinde yapılan basın açıklamasına İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu, Nisan Elektromekanik Enerji San. ve Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ataman ile Murahhas Üye Hüseyin Çalık katıldı.

Basın açıklamasında konuşan Ersin Özince Türkiye İş Bankası’nin toplam yatırım tutarı 78 milyon avro olacak proje’ye İş Bankası’nin 30 milyon avro TSKB’nin ise 25 milyon avro kredi sağlayarak katkı yapacağını açıkladı. Özince konuşmasında 2014 sonrasında Türkiye için ciddi bir enerji krizi öngörüldüğünü, İş Bankası’nın ise bu anlamda enerji ve özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarına özel önem verdiğini belirtti. Özince ayrıca İş Bankasının yerli enerji kaynaklarına dayalı projeleri yerli finansman kaynakları ile finanse edebilmeye önem verdiğini , bu çalışmalarının daha etkili olabilmesi için ise teşvik politikalarının bu projelerin finansmanını kolaylaştırabilmeye yönelik düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu ise konuşmasında Türkiye’de enerji konusunun konuşulmadığı 6-7 sene önce kendilerinin Devlet Planlama Teşkilatı’ndaki bir toplantıda Türkiye’nin enerji koridoru olmasının önemi ve enerji üretimindeki sorunları aşması gerekliliğini anladıktan sonra bu konuda fon temin etmek amacı ile çalışmalara başladıklarını ve uluslararası kuruluşlarla yakın ilişkiler geliştirerek 1.5 milyar dolarlık bir fon meydana getirdiklerini ve bu fonları halen kullandırmaya devam ettiklerini belirtti.

Halil Ataman ise konuşmasında 1962 yılından bugüne kadar İş Bankası’nın Ataç Grubu’nun iyi ve kötü günlerinde yanında olduğunu belirtirken, bir başka büyük yatırım hamlelerini gerçekleştirdikleri bu projede de İş Bankası ve TSKB’nin desteğine sahip olmaktan müteşekkir olduklarını ifade etti.