İş Bankası tarımda verimlilik için 25 milyon Avro kaynak sağladı

Banka kaynağı Proparco’dan sağladı

18 Temmuz 2020

İş Bankası Fransa Kalkınma Ajansı’nın finansal kolu olan Proparco‘dan 25 milyon Avro tutarında yeni kaynak sağladı.

İki kuruluş tarafından yapılan açıklamalardaki [1] [2] bilgilere göre kaynak tarım ve tarım endüstrisi sektörlerinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli firmaların enerji ve kaynak verimliliği sağlamaya yönelik aktivitelerinin orta ve uzun vadeli finansmanı için kullanılacak. Bunlar arasında yakıt verimliliği sağlama amaçlı olarak traktörlerin yenilenmesi ile damla sulama ekipman yatırımları yer alacak.

Sağlanan kredi İş Bankası’nın Proparco’dan 10 yıl içinde sağladığı üçüncü kaynak oldu.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın şunları söyledi;

“Türkiye ekonomisi için kritik olan sektörlerden tarım ve tarım endüstrisi sektörlerinin desteklenmesi büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Proparco ile işbirliğimizi, bu yeni kaynak sayesinde Türkiye ekonomisine fayda sağlayacak şekilde artırarak devam ettirmekten memnuniyet duyuyoruz. Söz konusu kaynak ile çiftçilerimizin ve tarım endüstrisinin finansmana erişiminin sağlanmasıyla, tarımda enerji ve kaynak verimliliği konularındaki farkındalığın artacağına ve sürdürülebilir büyümeye önemli katkı sağlanacağına inanıyoruz.”

Proparco’nun Türkiye temsilcisi Jean-Gabriel Dayre ise şöyle konuştu:

“İş Bankası ile uzun yıllardır süren işbirliğimizi, 10 yıl vadeli bu yeni kredi ile yenilemekten gurur duyuyoruz. İş Bankası, ulusal düzeyde yaygın erişilebilirliği ile Türkiye’nin önde gelen finansal kuruluşlarından birisi. Tarım sektöründe enerji ve kaynak verimliliğini teşvik etmeye odaklı bu kredi ile İş Bankası’nın Türkiye’nin kırsal bölgelerindeki fonlama ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalarına katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz.” İş Bankası, yurt içinde tekstilden kimyaya, gıdadan akaryakıta pek çok sanayi kuruluşunun önemli girdi ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra, dış ticarette önemli bir hacim oluşturması bakımından da özel öneme sahip olan tarım sektörünü ülke çapında geniş şube ağıyla desteklemeyi öncelikli bir görev olarak görüyor. Banka, sürdürülebilir, güvenli ve katma değerli tarımsal üretime katkı sağlamaya önem ve hassasiyetle devam edecektir.

Proparco’nun internet sitesindeki bilgilere göre [3] ilk defa 2004 yılında Türkiye’ye finansman sağlayan kuruluşun, son kredi ile birlikte Türkiye’ye bu süre içinde sağladığı kredi 1 milyar 314 milyon Avro’ya ulaşmış olacak.

 


[1] İş Bankası’ndan tarıma yeni kaynak

[2] En renouvelant son partenariat avec İş Bank, Proparco soutient le secteur agricole en Turquie

[3] Liste des projets (Turquie)