İş Bankası Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne üye oldu

Bankanın 2050 için net sıfır emisyon hedefi belirlemesi gerekecek

28 Nisan 2022

İş Bankası Net-Sıfır Bankacılık Birliği‘ne (Net Zero Banking Alliance- NZBA) üye olduğunu açıkladı.

Temeli 2021 yılı sonunda İskoçya’nın Glasgow şehrinde gerçekleşen COP26 zirvesi öncesinde kurulan “Net Sıfır İçin Finansal Birlik” ile atılan birlik Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) 21 Nisan 2021 tarihinde kurulmuştu.

Birlik ile bankaların borç verme ve yatırım portföylerini 2050 yılına kadar Paris İklim Anlaşması ile belirlenen küresel sıcaklık artışını 1,5° ile sınırlama hedefine uyumlu hale getirmesi amaçlanıyor.

Bankaların birliğe üye olabilmeleri için borç verme ve yatırım portföylerini bu hedefe uyumlu hale getirmeyi taahhüt etmeleri gerekiyor.[1]

Bu doğrultuda bankaların 2030 veya öncesinde karbon yoğun sektörler başta olmak üzere, öncelikli sektörlere yönelik senaryo bazlı ara hedefler belirlemesi de gerekecek.

Bankaların ayrıca en güncel bilimsel bilgiler ışığında çalışmalarını yürütme, emisyon verilerini yıllık bazda raporlama ayrıca birliğe üye olduktan sonraki 18 ay içinde ilk hedefleri belirleme, hedeflerin belirlenmesinden sonraki bir yıl içinde de üst düzeyde belirlenmiş geçiş stratejisine ilişkin ilerlemeyi açıklama yükümlülükleri bulunuyor.

Bununla birlikte bankaların belirleyeceği hedeflerin müşterilerinin Kapsam 1, Kapsam 2, Kapsam 3 emisyon bilgilerini, verilerin izin verdiği ölçüde içermesi de gerekiyor. Bu verilerin kapsamlarının da her değerlendirme döneminde artması beklenecek.

Girişim bankacılık varlığının %40’ını temsil ediyor

Geçen bir yıllık süre içinde birliğe 40 ayrı ülkeden, küresel bankacılık varlığının %40’ına yakın şekilde 68 trilyon doları aşkın varlığı yöneten banka üye olmuştu.

Garanti BBVA da 21 Ağustos 2021 tarihinde birliğe Türkiye’den katılan ilk banka olmuştu.

 


[1] Guidelines for Climate Target Setting for Banks