İş Bankası lisanssız yatırımlarına kredi sağlayacak

Banka krediyi 1 yıllık ana para ödemesiz olarak sağlayacak

23 Ağustos 2016

Lisanssız elektrik üretim yatırımlarına özel kredi paketi sunan bankalara İş Bankası da katıldı.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre İş Bankası geliştirdiği ‘’Lisanssız Elektrik Üretim Kredisi’’ ile kredi başvurusunda bulunacak yatırımcılara, yatırım tutarının yüzde 70’i oranında Türk Lirası veya yabancı para cinsinden (Avro ve ABD Doları) kredi sağlayabilecek.

Bu kredinin vadesi, ilk 1 yılı ana para geri ödemesiz olmak üzere azami olarak 10 yıl olabilecek.

Bankanın açıklamasında lisanssız elektrik üretimi projelerinin lisans alma ve şirket kurma muafiyetine sahip olduğu, bu tesislerde üretilen elektriğin kullanılmayan kısmı için ise 10 yıl süre ile belirlenen tarife üzerinden alım garantisi sağlandığı da hatırlatıldı.

Lisanssız yatırımları 2013’de başladı

Türkiye’de lisanssız elektrik üretimi, yürürlüğe giren yasal düzenlemeler sonrasında 2013 yılında başlamıştı.

Bu alana yönelik olarak 2014 yılından beri Garanti Bankası, Halkbank ve Türkiye Finans özel kredi paketleri sunduklarını duyurmuşlardı.

Toplam güç 700 MW’a yaklaştı

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. verilerine göre 31 Temmuz 2016 itibari ile Türkiye’de toplam güçleri 650,9 MW olan 783 adet lisanssız elektrik üretim santrali bulunuyor. Bu santrallerin toplam gücü 340,2 MW olan 387 adedi ise 2016’nın ilk 7 ayında devreye girdi.

Devrede olan lisanssız enerji santrallerinin 733 adedini güneş, 18 adedini rüzgar ve 31 adedini termik santral yatırımları oluşturuyor.