İran’da kamu binaları için yenilenebilir enerji zorunluluğu getirildi

Binaların elektrik tüketimlerinin %20’sini yenilenebilir enerji kaynaklı olması gerekecek

16 Ocak 2024

İran yönetimi, ülkedeki kamu binalarının çok büyük çoğunluğu için elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kullanımı zorunluluğu getirdi.

Yapılan açıklamaya göre Yüksek Enerji Konseyi’nin kararı ile 21 Mart tarihinde başlayacak yeni İran yılından itibaren ülkedeki kamu binalarının yıllık elektrik tüketimini %5 oranında yenilenebilir kaynaklarından sağlama zorunluluğu bulunacak. Bu karardan sanayi kuruluşları, camiler, eğitim kurumları ve hastaneler muaf olacak. [1] [2]

Bu zorunlu kullanım oranı gelecek dört yıl boyunca kademeli olarak her yıl %5 oranında artırılacak ve dört yıl sonunda %20’ye ulaşacak.

Bu oranı sağlayamayan idarelerin, tüketimlerindeki eksik kalan miktar ülkenin yeşil elektrik tarifesinde belirlenen azami fiyat esas alınarak faturalarına yansıtılacak.

Bununla birlikte idareler bu şartı, her bir bina için ayrı ayrı olarak veya binaların tüketimlerini birleştirerek toplu bir şekilde yapabilecekleri doğrudan yenilenebilir enerji yatırımları ile veya ikili alım anlaşmaları ile de sağlayabilecekler.

 


[1] تأمین 20درصد برق مصرفی دستگاه‌های اجرایی از انرژی‌های تجدیدپذیر تا چهار سال آینده

[2] İran İslam Cumhuriyeti – Enerji Bakanlığı Kararı (Türkçe Çeviri)