İngiltere’ye Bir Türbin Fabrikasıda Siemens’ten

Siemens’in İngiltere’de rüzgar türbini fabrikası kuracağı açıklandı

31 Mart 2010

Geçen hafta General Electric şirketinin İngiltere’de rüzgar türbini fabrikası kuracağı haberinin ardından benzer bir açıklamada Alman mühendislik devi Siemens’ten geldi.

Siemens’ten yapılan açıklamaya göre firma 120 milyon dolarlık yatırım ile İngiltere’de 700 doğrudan 1500 civarında da dolaylı istihdam yaratabilecek rüzgar türbini fabrikası kuracak.

Karar İngiltere’yi özellikle deniz üstü rüzgar alanına yönelik yarışta Almanya ve Danimarka’ya karşı avantajlı bir konuma getirecek. Geçen yıl Vestas’ın adadaki fabrikasını kapatmasından sonra ülkede rüzgar türbini üretimi yapan hiçbir fabrikanın kalmaması ve ülkenin iddialı deniz üstü rüzgar tarlaları projesinde kullanılacak türbinlerin  ülke dışında üretilmesinden dolayı oluşacak ekonomik kayıplar Gordon Brown hükümetine yönelik eleştirileri artırıyordu.

The Guardian gazetesinin konu ile ilgili haberinde bu gelişmede Siemens Başkanı Peter Löscher’in de dahil olduğu rüzgar enerjisi şirketi temsilcileri ile Başbakanlık da dahil İngiliz makamlarınca geçen aylarda yapılan toplantıların ve özellikle İngiliz hükümetinin geçen hafta açıkladığı bütçedeki yenilenebilir enerji yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik atılan adımların etkili olduğu belirtildi.

İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Alistair Darling geçen hafta deniz üstü rüzgar türbini üretim tesislerinin kurulabileceği bölgelerdeki limanların bu çalışmalara uygun biçimde yenilenebilmesi için 60 milyon poundluk bir destek açıklamıştı. Geçen hafta açıklanan bütçede ise bu destek ile birlikte projelerin finansal olarak da desteklenebilmesi için “yeşil yatırımlar bankası” kurulacağı açıklanmıştı.