İngiltere’nin yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimi yüzde 30 arttı

Ülkenin 2013 yılı elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payı artarken, fosil yakıtların payı ise geriledi

3 Ağustos 2014

İngiltere’nin yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin bir yılda yüzde 30 oranında artış gösterdiği bildirildi.

İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 2012 yılı elektrik üretimini yüzde 11,3 oranında yenilenebilir kaynaklardan sağlayan ülkede bu oran 2013 yılında yüzde 14,9 oranına yükseldi.

Bu dönemde ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim kapasitesi ise 4,2 GW artış gösterdi. Bu artışın 1,6 GW’lık kısmı karasal rüzgâr enerjisi santralleri yatırımları, 1 GW’lık kısmı ise güneş elektriği yatırımlarından kaynaklandı.

Daha önce kömür santrali olarak kullanılan bazı tesislerin biomas santrallerine çevrilmesi ile ülkenin biyoenerji alanındaki elektrik üretim kapasitesi ise 800 MW artış gösterdi.

Fosil yakıtlardaki gerileme karbondioksit salımlarını geriletiyor

Ülkenin fosil yakıt kaynaklı elektrik üretimi ise 2013’te bir önceki yıla göre önemli oranda geriledi.

İngiltere elektrik üretiminde 2012 yılında yüzde 40 oranında paya sahip olan kömür santrallerinin bu payı 2013 yılında yüzde 29’a geriledi. Doğal gaz kaynaklı elektrik üretimi ise aynı dönemde yüzde 28’den yüzde 27’ye düştü.

Ülkenin 2013 yılı karbondioksit salımları ile ilgili henüz resmi bir veri açıklanmamış olsa da, İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı öngörüsüne göre fosil yakıt kaynaklı elektrik üretimindeki gerileme İngiltere’nin 2013 yılı karbondioksit salımlarının yüzde 2 oranında gerilemesini sağladı.

İngiltere’nin toplam enerji tüketimindeki yenilenebilir enerji kaynaklarının payı ise 2013’de yüzde 5,2’ye yükselirken, bu durum  ülkeyi Avrupa Birliği’nin yenilenebilir enerji hedeflerine daha da yaklaştırdı.

AB 2009 yılında birlik üyesi ülkelerin enerji tüketimlerini 2020 yılında yüzde 20 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlaması hedefini getirmişti.

İmkansız görünen gelecek gerçeğe dönüşüyor

Konu hakkında değerlendirmede bulunan İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Ed Davey ise 2013 yılında ülkesinde yenilenebilir enerji teknolojileri alanında 8 milyar poundluk yatırım gerçekleştiği bilgisini verirken, bunun İngiltere için bir rekor olduğunun da altını çizdi

Bakan Davey bu yatırımların ülkenin enerji ithalatının azaltıp, enerji güvenliğinin arttırdığını aynı zamanda iklim değişikliğinin üstesinden gelmeye ve yeni yüksek teknolojili yeşil işler yaratmaya yardımcı olduğunu da kaydetti.

Ed Davey sözlerinin devamında ise İngiltere için imkansız görünen yeşil enerji geleceğinin hızla gerçeğe dönüştüğünü de ifade etti.