İngiltere’deki bir üniversite kampüsünde kırmızı et satışı yasaklandı

Karar iklim değişikliği ile mücadelesi için verildi

16 Ağustos 2019

İngiltere’deki Londra Üniversitesi’ne bağlı Goldsmiths Koleji yönetimi 2025 yılına kadar karbon nötr olma hedefi belirledi.

Kurum tarafından yapılan açıklamada karar ile Goldsmith Koleji’nin iklim değişikliğinin acil durum ilan edilmesi ile 2025 yılına kadar karbon nötr olması için belirlenmiş hedef belirleme konusunda diğer üniversite ve kuruluşlara katıldığı vurgulandı.

Açıklamaya göre bu hedef kapsamında üniversite çalışanları ve öğrenci birliklerine de danışılarak bazı hedefler belirlendi.

Belirlenen hedeflerin başında ise 2019 yılı akademik yılında başlamak üzere kampüsteki her türlü sığır etinin satışı yasaklanması geliyor.

Ayrıca kampüs içindeki satış birimlerinden alınan şişe su ve tek kullanımlık plastik bardaklar için 10 peni ücret tahsil edilecek, elde edilen gelir ise yeşil öğrenci girişim fonuna aktarılacak.

Üniversite enerji tüketimindeki karbon ayak izini düşürmek için de kampüsündeki güneş panellerinin sayısını artıracak ve mümkün olan en kısa sürede %100 temiz enerji sunan bir elektrik tedarikçisine geçilecek.

Kampüsteki yeşil alanlar artırılması ile üniversite öğrencilerinin bireylerin ve kuruluşların karbon emisyonlarını azaltma yollarını gösteren bilgilere erişebilecekleri müfredata nasıl daha kolay ulaşacağının incelenmesi de hedeflerden diğerleri olacak.

Goldsmith Koleji tarafından yapılan açıklamaya göre üniversite öğrencilerinin kişi başı karbon emisyonu 2017/2018 eğitim döneminde, 3 yıl önceki hesaplamaya göre %10 oranında azalarak, 3,7 milyon kg olarak gerçekleşmiş durumda.

Üniversite kampüsünde bulunan güneş enerjisi sistemleri ile de yılda 107 bin kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleşebiliyor.