İngiltere’de hibrit dahil fosil yakıtlı araç satışı yasaklanacak

Ülke 2040 hedefini 2035’e çekerken, hibrit araçları da yasağa dahil etti

4 Şubat 2020

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson‘ın bugün COP26 zirvesi için yapılacak törende hibrit araçlarda da dahil olmak üzere fosil yakıt kullanan araçların satışını 2035 yılında yasaklanacağını duyuracak.

Birleşik Krallık Başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre [1] Johnson duyuruyu bu yılın Kasım ayında Glasgow’da gerçekleşecek COP26 zirvesinin açılışı için yapılacak törende yapacak.

Ülke yönetimi daha önce benzin ve dizel araçların satışını 2040 yılında yasaklama hedefi belirlemişti.

Bununla birlikte ülke yönetimine danışmanlık yapmak için kurulmuş olan bağımsız İklim Değişikliği Komitesi 2019 yılı Mayıs ayında yayınladığı raporda ülkenin net sıfır karbon emisyonu hedefi kapsamında benzin ve dizel araçlar için belirlediği 2040 tarihinin çok geç olduğuna vurgu yapmıştı. [2]

Bununla birlikte Boris Johnson dün Greenwich’de yaptığı konuşmada [3] ülkesinin kendiliğinden 2050 yılı için yasal yükümlülük olarak omuzlarına yüklediğini, bunu yapan da Avrupa Birliği’ndeki tek ülke, dünyadaki de ilk büyük ülke olduklarına vurgu yaptı.

Johnson konuşmasında ülkesinin 1990 yılından bugüne kadar ekonomisini %70 oranında büyütürken, aynı zamanda emisyonlarını Avrupa Birliği ortlamasının iki katına yakın şekilde %42 oranında azalttığına da dikkat çekti.

 


[1] PM launches UN Climate Summit in the UK
[2] Net Zero – The UK’s contribution to stopping global warming / Chapter 6: Delivering a net-zero emissions target for the UK (Sayfa 175)
[3] PM speech in Greenwich: 3 February 2020

 

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör