İngiltere rüzgar santrallerine elektrik üretmemeleri için 108 milyon pound ödedi

Ödemeler elektrik şebekesinde arz-talep dengesi oluşturmak için yapıldı

15 Ocak 2018

İngiltere Ulusal Şebeke İdaresi’nin 2017’de ülkedeki bazı rüzgar enerjisi santrallerine belirli dönemlerde elektrik üretimini durdurmaları için 108,2 milyon pound (148 milyon ABD Doları) üzerinde ödeme yaptığı bildirildi.

Londra merkezli sivil toplum kuruluşu Yenilenebilir Enerji Vakfı tarafından derlenen verilere göre feragat edilen elektrik üretimine göre yapılan ödemelerde uygulanan megavat-saat başına ücret ise 70 pound oldu.

İngiltere elektrik piyasası düzenlemeleri, elektrik arzının talebi karşılamakta yeterli olduğu dönemlerde elektrik şebekesindeki dengeyi sağlamak için bazı rüzgar enerjisi santrallerindeki elektrik üretiminin durdurulmasını gerektiriyor.

Yüksek gerilim hatlarına bağlı olan ve ülkenin rüzgar enerjisi gücünün üçte ikisini oluşturan bu santrallerde duran üretimden kaynaklanan maddi kaybın ve türbinlerin kapanıp tekrar açılmasından kaynaklanan aşınmanın tazmini için rüzgar yatırımcılarına kısıtlama ödemesi (constraint payment) adı altında ödeme gerçekleştiriliyor.

Kuruluşun derlediği verilere göre Ulusal Şebeke İdaresi 2017’de rüzgar enerjisi santrallerine bu kapsamda, 1,542,285 Megavat-saatlik üretim feragati için 108,247,860 poundluk ödeme gerçekleştirdi.

2010’dan beri gerçekleştirilen toplam ödeme tutarı ise 385,7 milyon poundı aştı.

Bu ödemelerde en büyük pay ise, rüzgar enerjisi kapasitesi hızla artan İskoçya’nın oldu.