İngiltere İşçi Partisi 10 yılda 52 GW’lık rüzgar yatırımı hedefliyor

Kıyı Ötesi alanda geliştirilecek yatırımların %51’nin kamuya ait olması planlanıyor

25 Eylül 2019

İngiltere’nin ana muhalefet partisi konumundaki İşçi Partisi 2030’a kadar toplam kurulu güçleri 52 GW olacak 37 yeni kıyı ötesi rüzgar enerjisi yatırımı hedefliyor.

Partinin Gölge Enerji Bakanı görevindeki Rebecca Long Bailey tarafından açıklanan ”Halkın Enerji Planı” kapsamındaki yatırımlar iklim acil durumu ile başa çıkmak için gereken ölçek ve hızda temiz enerjinin yayılması hedefleniyor.

Bununla birlikte İşçi Partisi bu yatırımların %51 oranında, yeni oluşturulan Halkın Enerji Fonu‘na ait olmasını hedefliyor. Elde edilen karın %20’lik bölümü kıyı bölgelerinin gelişmesine, %80’lik bölümü ise yeni yenilenebilir enerji, enerji sistemini geliştirme ve iklim değişikliğine uyum yatırımlarına harcanacak.

Long Bailey konu ile ilgili açıklamasında kıyı ötesi rüzgar enerjisi alanında dünya lideri konumundaki İngiltere’nin kıyılarındaki rüzgar gücünün %51’lik bölümünün kamu şirketleri olan Danimarkalı Ørsted, İsveçli Vatenfall ile Birleşik Arap Emirlikleri’nden Masdar’a, %42’lik bölümünün ise İspanyol Iberdrola, Alman Innogy ve Avustralyalı Macquarie şirketine ait yabancı özel şirketlere ait olduğunu, SSE ve Centrica gibi İngiliz şirketlerinin ise bu güçte yalnızca %7’lik pay sahibi olduğuna dikkat çekti.

Bu durumun ülkenin kıyı ötesi rüzgar enerjisi alanındaki gelirlerinin ve istihdam olanaklarının yabancı ülkelere gitmesine neden olduğunu söyleyen Rebecca Long Bailey, bunun önüne geçmek ve hem gelirleri hem de istihdam olanağını İngiltere için kullanmak istediklerini söyledi.

İşçi Partisi planı yerli-yabancı şirket yatırımları ile 10 yıllık süreçte 83 milyar Pound (103 Milyar ABD Doları) yatırım öngörüyor.

Projelerin mülkiyet, geliştirme ve işletme sorumluluğu Bölgesel Enerji Ajansları yönetiminde olacak ve Belçika, Almanya, Danimarka ülkelerindeki gibi yatırımların %51’lik bölümü kamu fonuna ait olacak.