İngiltere en büyük deniz üstü rüzgar enerjisi projesini başlatıyor

Gordon Brown’ın bu hafta 100 milyar poundluk proje için açıklamada bulunması bekleniyor

7 Ocak 2010

Guardian gazetesinin haberine göre İngiltere Başbakanı Gordon Brown bu hafta bir açıklama yaparak, İngiltere’de gerçekleştirilecek oldukça iddialı bir enerji projesi için çalışmaların başladığını duyuracak.

Gordon Brown’ın açıklamasını yapması beklenen proje, 100 milyar pound’luk bir yatırım ile İngiltere kıyılarına 12 yıl içinde 3.500 deniz üstü rüzgar türbini inşa edilmesini ve bu sayede 25 GW’lık kurulu güç ile milyonlarca evin enerji ihtiyacının rüzgâr enerjisinden sağlanmasını amaçlıyor.

Proje hayata geçtiği takdirde rüzgar enerjisi alanında gerçekleştirilmiş en büyük proje olacak.

Sadece İngiltere’nin kuzey doğu kıyısında yer alan ve projenin içerdiği en büyük bölge olan Dogger Bank’te kıyıdan 100 km uzaklıkta yer alması planlanan 10 GW gücündeki rüzgar türbinleri ile 10 milyon evin elektrik ihtiyacını karşılanabileceği hesaplanıyor.

Gordon Brown hükümetinin bu büyük yatırımın ülke ekonomisine sağlayacağı olumlu katkının yanında İngiltere’nin özellikle iklim değişikliği ile mücadele ve Avrupa Birliği düzenlemelerinden kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmede eşsiz bir fırsat sunacağına inandığı belirtiliyor.

Çoğunluğu Kuzey Denizinde olmak üzere İngiltere kıyılarının 9 ayrı bölgesinde inşa edilmesi planlanan deniz üstü rüzgar enerjisi santralleri için İngiltere’nin 6 büyük enerji sağlayıcısı şirketinde aralarında bulunduğu şirketlerden teklifler alınmış ve değerlendirme aşamasına geçmiş durumda.

Sektör uzmanları tekliflerin değerlendirmeleri kısa sürede tamamlansa dahi kıyıdan oldukça uzak bölgelerde ve derin sularda gerçekleştirilecek projenin içerdiği mühendislik, lojistik ve finansal güçlükler nedeni ile hiçbir projenin 2014’ten önce başlayıp 2020’den önce tamamlanamayacağını belirtirken, İngiltere’de son yıllarda çok daha küçük onlarca projenin finansal sıkıntılar nedeni ile gerçekleştirilemediğini hatırlatıyorlar.

Bununla beraber İngiltere’nin bu projede Çin ve İspanya’nın yaptığı gibi projelerde İngiltere’de üretilmiş ekipmanların kullanılma zorunluluğu getirmesi beklenmiyor. Zira İngiltere’de Vestas’a ait olan tek rüzgar türbini fabrikası geçen yıl kapanmıştı. Fakat İngiltere hükümetinin bu konuda bu ay başka bir çalışma başlatarak, yatırımcıların ihtiyaç duyacağı ekipmanlara yönelik yerli üreticileri bilgilendireceği belirtiliyor.