‘İmkansız’ ile ‘mümkün’ arasındaki fark güçlü liderlikten geçer

WWF 1,5 derece raporu ile ilgili açıklama yayınladı

10 Ekim 2018

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından IPCC tarafından yayınlanan 1,5 derece raporu ile ilgili bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan WWF’nin İklim Değişikliği Başdanışmanı Dr. Stephen Cornelius şunları kaydetti;

“Rapor üzerinde hükümetler arasında zorlu tartışmalar yaşanmasını bekliyorduk ancak müzakerelerde bilimsel gerçeklerin resmi yetkililerce de teyid edilmesini olumlu karşılıyoruz. Ancak emisyonların azaltılması konusunda halen ülkelerin verdiği taahhüt, küresel ısınmadaki artışı 1,5°C seviyesinde tutmak için yeterli değil.

Giderek ısınan dünyada yarım derece bile hem insan hem doğa için çok önemli. İklim değişikliğiyle mücadelede en kararlı adımları atmak ve enerji, ulaşım, gıda gibi tüm sektörlerde düşük karbona geçişi hızlandırmaktan başka çaremiz yok. Karbon emisyonlarını çok hızlı bir şekilde düşürmediğimiz sürece, tropikal bölgelerdeki mercan resiflerinden kutuplardaki buzullara kadar bütün ekosistemler çok daha ciddi etkilerle karşı karşıya kalacak.”

‘İmkansız’ ile ‘mümkün’ arasındaki fark güçlü liderlikten geçer

WWF’in Küresel İklim ve Enerji Programı Başkanı Manuel Pulgar-Vidal ise şu değerlendirmede bulundu;

“Böyle bir raporun hazırlanmasını talep eden hükümetler artık ortaya çıkan gerçeği kabul etmeli ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden kaçınmak için bilime kulak vermeli. Isınmayı 1,5° C’de tutmak imkansız değil, hatta gerekli ve acil. Küresel düzeyde harekete geçmek için artık daha fazla beklemeye tahammülümüz yok. ‘İmkansız’ ile ‘mümkün’ arasındaki fark güçlü liderlikten geçer. İhtiyacımız olan tek şey, önümüzdeki zorluklara karşı harekete geçmemizi sağlayacak güçlü irade.”