İlk yarıda temiz enerjiye 138,2 milyar dolar yatırım yapıldı

Yatırım tutarları güneşte gerilerken, rüzgarda yükseld

10 Temmuz 2018

Yatırım tutarları güneşte gerilerken, rüzgarda yükseld

Bloomberg New Energy Finance 2018’in ilk yarısında gerçekleşen temiz enerji yatırımları çalışmasının sonuçlarını yayınladı.

Kuruluşun elde ettiği verilere göre 2018’in ilk yarısında temiz enerji alanında 138,2 milyar dolarlık yatırım gerçekleşti.

Bu yatırımın 71,6 milyar dolarlık bölümü güneş enerjisi, 57,2 milyar dolarlık bölümü ise rüzgar enerjisi alanında gerçekleşti.

Bu dönemde gerçekleşen rüzgar enerjisi yatırım miktarı 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 33 oranında artarken, güneş enerjisi yatırımları ise yüzde 19 oranında geriledi.

Toplam yatırım tutarı ise yalnızca yüzde 1 oranında düştü.

Kuruluşun analizine göre güneş enerjisi yatırım tutarında gerilemede maliyet düşüşleri ile birlikte Çin’de görülen yavaşlama etkili oldu.

Analizde Çin yönetiminin 1 Haziran 2018 tarihli açıklama ile teşvik mekanizmalarından yararlanacak yeni güneş elektriği kurulumlarını sınırlayan kararı hatırlatılırken, bu gelişmenin küresel güneş enerjisi sektörü üzerindeki etkisinin yılın ikinci yarısında da görüleceğine vurgu yapıldı.

Çalışmada ayrıca fotovoltaik modül fiyatlarında 2018 sonu için yıl başında yüzde 27 olarak öngörülen fiyat gerilemesinin, Çin yönetiminin kararı sonrası oluşacak aşırı kapasite nedeni ile yüzde 34’e ulaşacağı ve modül fiyatlarının yıl sonunda watt başına 24,4 dolar-sent seviyesine ulaşacağı öngörüldü.

Bununla birlikte düşecek maliyetlere rağmen Çin’deki yavaşlama küresel ölçekteki kurulu güç artış rakamının bu yıl 2017’den düşük olmasına neden olacak.

Çin liderliğini koruyor

BNEF çalışmasına göre 2018’in ilk yarısında Çin’de temiz enerji alanında bir yıl öncenin aynı dönemine göre yüzde 15 oranında gerileme ile 58,1 milyar dolarlık yatırım gerçekleşti.

ABD’deki yatırım tutarı ise ana olarak rüzgar enerjisi alanındaki hareketlilik ile yüzde 31 oranında yükseliş ile 28,8 milyar dolar oldu.

Türkiye’nin de dahil edildiği Avrupa bölgesindeki toplam yatırım tutarı ise 16 milyar dolar oldu.

Bu dönemde temiz enerji alanında Hindistan’da 7,4 milyar dolar, Avustralya’da ise 4,1 milyar dolarlık yatırım yapıldı.

Fas’ta bir yıl önceye göre 12 kat artış ile 2,5 milyar dolar, Vietnam’da 136 kat artış ile 2 milyar dolar, Güney Afrika’da 35 kat artış ile 1,7 milyar dolarlık, İspanya’da yüzde 652’lik artış ile 1,5 milyar dolar, Hollanda’da ise yüzde 209’luk artış ile 2,3 milyar dolarlık yatırım gerçekleşti.

Bu dönemde akıllı enerji yatırımları için gerçekleşen tahvil ihraçları ile de bu alanda faaliyet gerçekleştiren şirketler 5,2 milyar dolarlık gelir elde ettiler.