İlk Hedefimiz Yenilenebilir Enerji

Taner Yıldız ilk hedeflerinin yenilenebilir enerji üretimini artırmak olduğunu söylerken petrolü yerel kaynak yapacaklarını, nükleerde ise kararlı olduklarını bildirdi.

16 Temmuz 2011

61. hükümet döneminde ikinci kez Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapacak olan Taner Yıldız yeni dönemdeki hedeflerini basınla paylaştı.

Açıklamasında ilk hedeflerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırımı artırmak olacağını söyleyen Yıldız petrol ve doğalgazda dışa bağımlılığı azaltmayı amaçladıklarını söyledi.

Yıldız cari açık sorununun baş nedeninin enerjide dışa bağımlılık olduğu hatırlatırken bu nedenle petrolü yerel kaynak haline getirmek istediklerini söyledi. Yıldız sözlerine şu şekilde devam etti ; “En temel hedefimiz petrolü yerel kaynak haline getirmek. Karadenizde petrol olduğuna inanıyoruz. Oradaki çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmaları yerinde görmek için önümüzdeki hafta Karadenize gideceğiz.”

Bununla beraber nükleer enerji ile ilgili çalışmalarının da devam edeceği bilgisini veren Enerji Bakanı Taner Yıldız, bu konuda kararlı olduklarını ve yol haritalarından sapma olmayacağını söyledi.