İlk elektrikli otomobiller satışa çıkıyor

Renault, Fluence Z.E. aracını beş şehirde satışa sunuyor

3 Mayıs 2012

Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili, Renault Fluence Z.E. hafta sonu satışa çıkıyor. İlk etapta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Bursa’da satışa sunulacak olan araç için altyapı çalışmaları da geliştiriliyor.

Konu hakkında açıklama yapan Renault-Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, kamu kurumları, belediyeler ile şirketlerden bugüne kadar 160 Fluence Z.E. siparişi aldıklarını, 60 tanesini teslim ettiklerini ve Ermeni tasarısı nedeniyle elektrikli araç alımını askıya alan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bu ay ortasında tedarike başlayacaklarını, 100 aracı Başkan Melih Gökçek’e teslim edeceklerini ifade etti. Renault-Mais Genel Müdürü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın makam aracı olarak Fluence Z.E. kullandığını ise sözlerine ekledi.

Aybar Elektrikli Fluence’i geniş çevrelere götürebilmek için altyapı faaliyetlerinin çok önemli olduğunun altını çizerken ilk etapta satışa çıkacakları beş şehirde gerekli altyapının tamamlandığını ve 45 noktada şarj istasyonu kurulduğunu kaydetti. İbrahim Aybar Fluence Z.E. için İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Gaziantep Büyükşehir belediyeleri ile elektrik motorlu araç altyapı sözleşmesi imzaladıklarını belirtti.

İbrahim Aybar sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Fluence Z.E. satın alan müşterilerimiz araçların bataryasını Renault bayilerinde de şarj edebilecek. Renault bayilerinde iki farklı şarj yer alacak. Bataryayı 1 saatte doldurabilecek 22 kWh güce sahip şarj da olacak, 3,5 kWh/saat’lik şarj da bulunacak.”

Fluence Z.E.’nin 95 beygirlik elektrikli motoru bulunurken, aracın azami hızı ise 135 km/saat ile sınırlandırıldı. Elektrikli araç, evdeki bir priz sayesinde 6 saatte şarj edilebiliyor. Otopark, alışveriş merkezleri gibi mekânlarda kurulacak şarj istasyonlarında bu süre hızlı şarjla 1 saate inebiliyor.

Elektrikli Fluence, 100 kilometrede 2,5 liralık elektrik harcıyor. Üst donanıma sahip otomatik şanzımanlı Fluence Privilege 1.5 dCi (dizel) modelin anahtar teslim fiyatı opsiyonlar hariç 59 bin 850 lira. Fluence Bold Edition 1.5 dCi EDC (dizel otomatik) modelin fiyatı 63 bin 800 TL. Elektrikli aracı satın alanlar batarya için aylık 83 Euro (193 lira) kira bedeli ödeyecek.