İlk dört ayda 93 bin ton plastik atık toplandı

Toplanın atığın ekonomik değeri 100 milyon TL

18 Haziran 2020

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2020’nin ilk dört ayında, bakanlık tarafından lisanslandıran firmalarca 93 bin ton plastik ambalaj toplandığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasına göre ekonomik değeri yaklaşık olarak 100 milyon lira olan atıkların 45 bin tonluk bölümünü plastik poşetleri, içecek şişeleri, temizlik ve kozmetik ürün şişeleri oluşturdu.

Açıklamada polietilen ve polikarbonat, polietilen ve poliamid, polivinilklörür, polipropilen ve polistiren olmak üzere 5 farklı türden oluşan plastik atıkların 1 tonunun geri dönüşümü sayesinde aynı ürünlerin %80 daha az enerji kullanılarak üretilebildiği ve 5 bin 774 kilovatsaat elektrik tüketiminin önüne geçilebildiği bilgisi de paylaşıldı.

Açıklamadaki diğer bilgilere göre Türkiye’de 2019’da toplanan plastik atık miktarı 230 bin ton olmuştu. Türkiye’nin plastik ambalaj atık geri dönüşüm kapasitesi ise son 10 yılda 600 bin ton civarına yükselmiş durumda.

Bakanlığın açıklamasına göre Türkiye’de toplanan plastik atıkların geri dönüştürülmesi ile plastik ev eşyası, oyuncak ve tekstil ürünleri üretimi gerçekleştiriliyor ve önemli oranda ihracat da gerçekleştiriliyor.