İklim için 19. zirve Varşova’da başladı

Gözlemciler Varşova’da başlayan görüşmelerden umutlu değil

13 Kasım 2013

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 19. Taraflar Konferansı Pazartesi günü Polonya’nın başkenti Varşova’da başladı.

22 Kasım 2013 gününe kadar sürecek olan görüşmelerde iklim değişikliği tehdidine karşı alınması gereken küresel önlemler tartışılacak iken zirvenin en önemli konusu 2012’de süresi dolan Kyoto Protokolü’nün yerine geçecek metin olacak. 2011’de Durban’da düzenlenen zirvede yeni metnin 2015 yılında Paris’te gerçekleştirilecek görüşmelerde imzalanarak 2020’de yürürlüğe girmesi kararlaştırılmıştı.

Bununla birlikte gözlemciler görüşmelerden çok fazla umutlu değil. Deutsche Welle Türkçe’nin konu ile ilgili haberinde değerlendirmesi yer alan Germanwatch başkanı Christoph Bals Avrupa Birliği ülkelerini eleştirerek şunları kaydetti; “Şu anda oynamaları gereken rolü oynayamıyorlarmış gibi görünüyor. Bir öncü rolü oynamalılar, çünkü Varşova’daki zirve ve iki yıl sonra Paris’teki önemli zirveye katılma başvurusunda bulundular. Ancak şu anda AB o kadar korkunç bir durumda ki ABD ve Çin’de iklim politikası konusunda daha fazla dinamizm var. Bunu iklim hedefleri açısından ele alacak olursak AB, zayıf bir hedef belirledi. Bu şekilde iklim değişikliğinin iki derecenin altıyla sınırlandırılması sağlanamaz. Böyle bir hedefe ekonomik krizle zaten ulaşıldı. Bu şimdi Varşova’ya gidip ‘2020 yılına kadar kesinlikle ek iklim koruma istemiyoruz’ demek anlamına geliyor. Bu şekilde dinamizm durdurulmak isteniyor. Bu böyle işlemez”

Toplantının ilk gününde zirvede Filipinler’i temsil eden, Filipinler delegasyonu baş müzakerecisi Yeb Sabo ülkesinde yaşanan tayfun felaketinden dolayı Filipin halkının yiyecek bulamazken, kendisinin burada rahat edemeyeceğini söyleyerek açlık grevine başladığını ve müzakerelerden tatmin edici bir sonuç çıkıncaya kadar bunu sürdüreceğini söyledi.