‘’İklim değişiyor, dünyayı terk etme vakti geliyor’’

Stephen Hawking’e göre iklim değişikliği nedeni ile yeni dünyalar bulmak gerekiyor

22 Haziran 2017

Dünyaca ünlü İngiliz bilim insan Stephen Hawking Norveç’te katıldığı bir konferansta insanlığın dünyayı terk etmeye hazırlanması gerektiğini söyledi.

Hawking Starmus festivalinde yaptığı konuşmasında bunun gerekçeleri arasında aşırı nüfus ve dünyaya göktaşı çarpma riski ile birlikte iklim değişikliğini de gösterdi.

Dünyanın insanlık için gittikçe küçük hale gelmeye başladığını, fiziksel kaynakların alarm seviyesinde hızlı şekilde azaldığını söyleyen Hawking insanlığın kendi gezegenine verdiği ‘’yıkıcı hediye’’ olarak nitelediği iklim değişikliği nedeni ile kutuplardaki buzul seviyesinin azalamakta, ormansızlaşma ve hayvan türlerinin yok olmakta olduğuna da dikkat çekti.

İnsanlığın tarihte benzer krizler ile karşılaştığında çözümü sömürgecilikte bulduğunu, Columbus’un 1492’de yaptığının bu olduğunu fakat artık gidecek yeni bir yer olmadığını, yapılması gerekenin yeni dünyalara gitmek olduğunu söyledi.

Konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump’ın iklim değişikliği politikalarını da eleştiren Hawking, Trump’ın bu alanda şimdiye kadar görülmüş en yanlış politikayı benimsediğini, kendisinin ise ABD Başkanı’nın aksine iklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelenin önemini yadsımadığının da altını çizdi.