İklim Değişikliği ile Mücadeleye IMF de Katılıyor

IMF Başkanı iklim değişikliği ile mücadele için 100 milyar dolarlık “Yeşil Fon” oluşturacaklarını söyledi

1 Şubat 2010

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn dünya ülkelerinin iklim değişikliği ile mücadelesine katkı yapmak ve düşük karbon tüketimine dayalı büyüme modeli gerçekleştirebilmek için IMF’in 100 milyar dolarlık “yeşil fon” oluşturmayı planladığını söyledi. Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada iklim değişikliği ile mücadele eden ülkelere yardımcı olmak istediklerini ifade eden Strauss-Kahn bu amaçla 100 milyar dolarlık bir fon oluşturmayı planladıklarını açıkladı.

Strauss-Kahn yaptığı konuşmada dünyanın içinde bulunduğu ekonomik koşullar sonucunda iklim değişikliği ile mücadele etmek için birçok ülkenin finansal imkanın bulunmadığını fakat finansal gerekliliklerin sağlanamadığından dolayı iklim değişikliği ile mücadelenin de kesintiye uğratılamayacağını ifade etti. Ayrıca gelişmiş ülkelerin küresel finans krizi nedeni ile kaynaklarının birçoğunu kullandığını ve büyük oranda borçlu hale geldiğini, gelişmekte olan ülkelerin ise yeterli kaynaklara sahip olmamasından dolayı bir çok ülkenin iklim değişikliği ile mücadele için finansal kaynaklara ihtiyaç duyduğunu bunu sağlayabilmek için de farklı bir bakış açısı ile yenilikçi çözümler geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Strauss-Kahn bu Yeşil Fonu geliştirebilmek için IMF üyesi ülkelerin merkez bankaları ve maliye bakanlıkları ile yakın zamanda görüşmelere başlayacaklarını ve böylece oluşabilecek  yıllık 100 milyar dolarlık fonun farklı ülkelere iklim değişikliği ile mücadelelerinde destek olmak için kredi olarak kullandırılacağını söyledi.

Geçen yıl IMF küresel finans krizi ile mücadele için üye ülkeler ile yaptığı görüşmeler neticesinde 250 milyar dolarlık fon oluşturulması yönelik karar alınmasını sağlamıştı