İklim Değişikliği İle Mücadele İçin Acil Eylem Çağrısı

204 şirket dünya hükümetlerine çağrıda bulundu

21 Ekim 2011

Aralarında Akbank, Arçelik, Bilim İlaç, Borusan Holding, Coca-Cola İçecek, Teknosa, Türk Telekom ve Zorlu Enerji Grubu CEO’larının da yer aldığı 29 ülkeden toplam 204 şirket yöneticisi, “2˚C Bildirisi” aracılığıyla tüm dünya hükümetlerine iklim değişikliği ile mücadele için acil eylem çağrısında bulundu.

Özel sektör, bu çağrıda, iklim değişikliğinin küresel refahı tehdit ettiğini; sosyal, ekonomik ve çevresel maliyetlere yol açtığını vurguladı.

2˚C Bildirisi, İklim Platformu-Türkiye İklim Değişikliği Liderler Grubu’nun da üyesi olduğu; enerji, finans, perakende ve üretim gibi birçok sektörden iş dünyası liderinin yer aldığı Kurumsal Liderler Ağı (CLN) tarafından hazırlandı.

CLN; AB, ABD, Brezilya, Güneydoğu Asya, Güney Afrika, Hong Kong, Meksika ve Şili’de çalışmalar yürüten farklı Platformlardan oluşuyor. Cambridge Üniversitesi tarafından oluşturulan ve Galler Prensi İklim Değişikliği Kurumsal Liderler Grubu (UK CLG) koordinasyonunda hazırlanan bu bildiri, Londra, Brüksel, Sao Paulo, İstanbul ve Johannesburg  dâhil olmak üzere dünyanın birçok kentinde duyuruluyor.