‘’İklim değişikliği gerçek, insan kaynaklı ve burada’’

ABD’de 13 federal ajans işbirliği ile iklim değişikliği raporu hazırlandı

4 Kasım 2017

İklim değişikliğinin varlığına ve insan kaynaklı olduğuna kuşku ile bakan Donald Trump yönetimine karşın, ABD’nin 13 ayrı federal ajansı işbirliği ile yayınlanan bir rapor iklim değişikliğinin tüm dünya ile birlikte ABD’yi de ciddi şekilde etkilemekte olduğunu ortaya koydu.

ABD Küresel Değişim Araştırma Programı tarafından yayınlanan 4. Ulusal İklim Değerlendirmesi başlıklı çalışmada iklim değişikliğinin varlığı ve insan kaynaklı olduğuna dair, raporun 2014 yılında yayınlanan bir önceki versiyonuna göre, çok daha kesin kanıtlar elde edildiği belirtildi.

Raporda bu gözlemler ışığında iklim değişikliğinin insan kaynaklı olma ihtimalinin, kesine çok yakın şekilde, yüzde 95 ila yüzde 100 arasında olduğu vurgulanırken, bu durumu açıklayacak bir başka etkenin gözlenmediğinin de altı çiziliyor.

Küresel sıcaklıkların özellikle 20. yüzyılın ortasından itibaren sürekli olarak artmakta olduğu, son üç yılın da art arda şimdiye kadar kaydedilmiş en sıcak üç yıl olduğu hatırlatılan raporda bu artışın devam edeceği öngörüsü de paylaşıldı.

Rapordaki öngörülere göre 1901-2016 yılları arasında 1.8°F (1.0°C) olarak gerçekleşen ABD’deki ortalama sıcaklıklardaki artış, 2021-2050 yılları arasında 1976-2005 arasına göre 2.5°F  düzeyinde gerçekleşebilecek. Bu artış emisyon düzeylerine bağlı olarak yüzyıl sonunda 9°F (5°C), hatta üzerine kadar yükselebilecek.

Ortalama sıcaklıklardaki artışlar ise gelecek yıllarda tüm dünya ile birlikte ABD’de de sıcaklık dalgaları, şiddetli yağmurlar, orman yangınları ve kuraklıklık gibi olayların sıklıklarının ve şiddetlerinin artmasına neden olacak.

Deniz yüzeyleri ABD’de ortalamadan hızlı yükselecek

Çalışmada dikkat çekilen bir diğer nokta ise deniz yüzeylerinin yükselmesinin ABD’deki etkileri oldu.

Rapora göre küresel düzeyde deniz seviyeleri, 20. yüzyılın başına göre ortalama olarak 7 ila 8 inç (17,78 ila 20,32 cm) arasında yükselmiş durumda iken, bu artışın 3 inç’lik (7,62 cm) bölümü ise 1993 yılından beri yaşanmış durumda.

Bu değişim ise halihazırda ABD’nin Atlantik okyanusu ve Meksika Körfezi kıyılarındaki 25 şehirde günlük gelgit düzeylerinin artması ile etkisini göstermekte.

Raporda küresel düzeyde deniz seviyelerinin gelecek 15 yıl içinde en azından birkaç inç düzeyinde artış göstereceği, bununla birlikte artışın yüzyıl sonunda 1 ila 4 fit (30,48 ila 121,92 cm) arasında olabileceği ayrıca 8 fite (243,84 cm) seviyesine kadar da yükselme ihtimali olduğu kaydediliyor.

Rapora göre bu yükseliş ABD’nin doğu bölgesi ve Meksika Körfezi kıyılarında dünya ortalamasının da üstünde olabilecek.