İklim Değişikliği, Düşünce ve Eylem Değişikliğini Gerektiriyor

Süha Yazıcı
22 Temmuz 2010

Başlığımız biraz ilginç gelebilir ama, eylem halinde olmak için dış etkenlerin bizi motive etmesini beklemek yanlış olur. Alternatif enerji teknolojileri üzerine çalışmak için iklim değişikligini bekledik isek, iklim değişikliği gündeme gelinceye kadar ne yaptık? Artık herkes elektrikli araçlardan bahsediyor diye gazetelerden öğrendiğimiz bilgi ile bizde o konuda konuşuyor isek, öncesinden planlama, teknoloji adına elimizde ne var? Volta kurbağa bacakları ile deneyler yaparak pil yapısını keşfederken, bir ihtiyacı karşılamak yerine sahip olduğu bilgiyi bir adım ileri götürmek için çabalamaktadır. Bu bilginin devamlılığı sonucu, bugün elektrikli araçlar için en ileri batarya teknolojileri (Lityum-İyon) geliştirilmiş durumda.

Günümüzden 100 yıl önce başlayan çalışma, bugün dahi durmaksızın uygulama alanları bulmaya devam ediyor. Otomobilin icadı ile birlikte ilk uygulamalar, elektrikli araçlar ile yapılmıştır. Ancak o dönemde pahalı olmaları, ticarileşmelerini engellemiş buna rağmen Ar-Ge faaliyetleri hiçbir zaman durmamıştır. Batı ile farkımız şu diye düşünüyorum; Bizler bugün günübirlik kişisel kazanımlar peşinde koşup yarın ne popüler ise onla ilgilenmeye başlıyoruz. Uzun vadeli odaklanma ve kaynak ayrımının bizim lügatimizde yeri yok. Herşey altyapının oluşumu ve bilginin devamlılığı gözönüne alınarak süreklilik arzeden planlama dahilinde yapılıyorsa bir değer ifade eder. Her günümüz gelecek kaygısı olmadan yeni bir keşfe, yeni bilgilere ulaşmaya açık olmalı diye düşünüyorum. Bu süreç teknolojik kazanımlar yanında ekonomik kazanımlarıda birlikte getirecektir.

Enerji bir karışım ve hidrojen-yakıt pilleri spektrumun bir parçası ve yeşil enerji, yeşil ekonomi oluşumunda ana oyunculardan birisi. Bu köşede bilgimiz ve zamanımız olçüsünde ihtisas alanımız dışına çıkmadan teknik bilgilendirmede bulunmaya çalışacağım. Hidrojen, yakıt pilleri ve bir ölçüye kadar batarya sistemleri tartışma alanımız olacak. Dünyada neler oluyor, biz neredeyiz, neler yapmalıyız, nasıl yapmalıyız, bulunduğumuz noktadan daha ileriye nasıl gidebiliriz sorularına cevap arayacagız. Yapacağımız beyin jimnastiği, daha çok bilgiye ulaşmayı ve daha sağlıklı ve alternatifli düşünmeyi sağlayacaktır.

Bir dahaki sefere görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.