İkinci Perde Türbin Kuleleri İçin Açıldı

ABD ve Çin arasındaki yenilenebilir enerji ürünleri ticaretine yönelik ikinci soruşturma açıldı

11 Ocak 2012

Amerikan Rüzgar Kulesi Üreticileri Koalisyonu adı altında örgütlenen dört Amerikalı rüzgar türbini kulesi üreticisi ABD mercilerine yaptıkları yasal başvuru ile Çinli ve Vietnamlı üreticilerin ABD pazarında ürettikleri kuleleri çok düşük fiyata sattıklarını iddia ederek, bu haksız rekabetten dolayı yasal sürecin başlatılmasını istediler.

Trinity Structural Towers, DMI Industries, Katana Summit ve Broadwind Energy adlı şirketler yaptıkları başvuruda Çinli türbin kulesi üreticilerin ürünlerini Amerikan pazarında yüzde 64.37, Vietnamlı üreticilerin ise yüzde 59.11 oranlarına varan şekilde daha düşük fiyatda sattıklarını iddia ediyorlar.

Herhangi bir firmanın isminin verilmediği şikayet için Çinli makamlar henüz resmi bir açıklamada bulunmasa da Çin Ticaret Bakanlığı tarafından türbin kulesi üreticileri Titan Metal, Çengşi ile türbin üreticileri Goldwind, Sinovel, Şanhay Elektrik ve XEMC şirketlerinin katılımı ile bir değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Çin ve Vietnam basınına konu ile ilgili yansıyan haberlerde ise bu ülkelerin rüzgar enerjisi sektörünü temsil eden kuruluş yetkilileri ve uzmanlar ABD’ye yönelik kule ihracatının çok yüksek sayıda olmaması, kulelerin türbin maliyetinde yüzde 20’lik paya sahip olması gibi nedenler ile şu aşamada endişelenecek bir durum olmadığı fakat bu durumun her iki ülke sektörünün ABD pazarına yönelik endişelerini arttırdığı bildiriliyor.

Yakın zamanda ABD’de çeşitli güneş enerjisi şirketleri tarafından oluşturulan bir birlik Çinli firmaların yüksek devlet teşvikleri sayesinde ABD pazarında maliyetinin altında güneş enerjisi paneli satış yaptıklarını iddia etmiş ve Çin’e karşı uluslararası bir ticaret soruşturması açılmasını sağlamıştı. Soruşturma ABD tarihindeki temiz enerji sanayisine dayanan ilk uluslararası ticaret soruşturması olmuştu.