İHA ve yapay zeka kullanımı güneşten elektrik üretiminin artmasını sağlıyor

Yapay zekaya dayalı denetimler ile lisanssız bir projede %7’lik üretim artışı sağlandığı bildirildi

17 Mayıs 2021

Güneş enerjisi santrallerinde insansız hava araçları ile yapay zeka kullanımına dayalı yapılan denetimlerin santrallerin elektrik üretiminde önemli oranda artış sağlayabildiği bildirildi.

Bu alanda hizmet veren Actus Solar ve Zena Enerji, geliştirdikleri işbirliği ile 2014 yılında devreye girmiş olan 8 MW kurulu gücündeki lisanssız bir güneş enerjisi santralinde yapılan bir çalışmada santralde %7 oranında üretim artışı sağlandığını açıkladılar.

Açıklamada sağlanan bu artışın, santral için bugünkü fiyatlar ile 400 bin ABD doları tutarında ek bir yatırım ile elde edilebilecek bir kazanıma denk geldiğine dikkat çekildi.

Çalışmada Singapurlu teknoloji şirketi Advanced Vision Analytics (AVA) tarafından geliştirilen teknolojinin ve askeri amaçlarla da kullanılan üst düzey insansız hava araçları kullanıldığı bildirilen açıklamada, bu teknoloji ile 10 MW kapasiteye sahip bir santraldeki 7 ayrı kategorideki hasarın tam konumlarıyla tespit edilebildiği ve 140-150 sayfalık bir raporun 1 saat içinde hazırlanabildiği bilgisi de paylaşıldı.

2017 yılında kurulan AVA tarafından geliştirilen teknoloji dünyada Türkiye ile birlikte 10’dan fazla ülkede kullanıyor.

AVA teknolojisi ile şimdiye kadar denetlenen saha tipi ve çatı üstü gibi projelerin toplam kurulu güçleri ise 4 GW’ı aşmış durumda.