IFC yatırımları 2016’da yarım milyar dolara yaklaştı

Dünya Bankası kuruluşu geçen yıl Türkiye’nin yeşil yatırımları için 455 milyon dolar sağladı

27 Eylül 2016

Dünya Bankası kuruluşu olan Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Haziran ayında sonra eren 2016 mali yılında Türkiye’de gerçekleştirdiği faaliyetler üzerine bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Türkiye’nin iklim değişikliği hedeflerini gerçekleştirmesine ve şehirlerin sürdürülebilir ve çevreci bir yaklaşımla büyümesini sağlamaya destek olmanın IFC ve Dünya Bankası Grubu’nun Türkiye’deki önceklerinden birisi olduğunun altı çizildi.

Açıklamaya göre IFC bu hedef doğrultusunda geçen yıl Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması, yeşil binaların yaygınlaşması, şirketlerin enerji verimliliğini yükseltmesi ve inovatif yeşil finansman projeleri için 455 milyon dolarlık kaynak sağladı.

Odeabank’ın ilk yeşil mortgage kredisi için 81 milyon dolar, TSKB’nin ilk yeşil tahvil ihracı için 50 milyon dolar ve Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yüzde 16,67 oranındaki hissesi için yapılan 100 milyon dolarlık yatırımın  IFC’nin bu dönem Türkiye’de gerçekleştirdiği faaliyetler arasında sayıldı.

IFC 2016 mali yılında Dünya Bankası Grubu’nun “Sürdürülebilir şehirler” projesi çerçevesinde Türkiye’de belediyeler ile olan işbirliklerini de artırmaya devam etti.

Kuruluş bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Kabataş-Mecidiyeköy metro hattının inşası için 110 milyon Avro finansman sağladı, ayrıca İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirlerde de atık yönetimi ve taşımacılık alanlarında proje geliştirme ve finansman sağlamaya devam etti.

Son gelişmeler ile birlikte Türkiye’de Dünya Bankası’nın 2012-2106 mali yıllarında Türkiye’ye sağladığı finansman 9,3 milyar dolar olurken IFC’nin bu tutardaki payı ise 4,5 milyar dolar oldu.