IFC jeotermal yatırımları için risk desteği sunacak

IFC ve Munich Re Türkiye’deki jeotermal yatırımlarının risklerinin hafifletmek amacı ile işibirliği geliştirdi

3 Nisan 2013

Dünya Bankası kuruluşu olan International Finance Corporation (IFC) ile Alman Munich Re (Münchener Rück) arasında Türkiye’deki jeotermal enerji santrali projelerini desteklemek amacı ile bir anlaşma imzalandığı açıklandı.

IFC Türkiye tarafından yapılan açıklamada iki kuruluşun jeotermal kuyu sondajlarından verim alınamaması durumunda bu yatırımlar ile bağlantılı risklerin hafifletilmesine yardımcı olmak üzere çalışma gerçekleştirecek. İki kuruluş bu amaçla ilk etapta toplam yatırım tutarı 420 milyon dolar, kurulu güçleri ise 140 MW düzeyinde olan 4 pilot uygulama seçecek. Proje Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilecek.

IFC Türkiye’den yapılan yazılı açıklamada IFC Avrupa ve Orta Asya Sürdürülebilir İş Danışmanlığı Bölümü Müdürü Patrick Luternauer jeotermal projeleri geliştirmede keşif aşamasındaki yüksek risk oranının yatırımların önündeki en önemli engellerden olduğunu söylerken, destekledikleri bu yenilikçi sigorta aracı sayesinde jeotermal enerji projelerine olan küresel yatırım oranının artacağını iddia etti.

Açıklamada sözlerine yer verilen Munich Re Finansal ve Girişimci Riskler Bölüm Şefi Ansgar West ise şunları kaydetti; “Derin jeotermal enerji umut veren bir yenilenebilir enerji çeşidi olarak görülmeye başladı. Öte yandan sondaj ve geliştirme maliyetlerinin yüksek oranda olması ve yapılan sondaj neticesinde enerji kaynağının bulunmaması riski, bu enerji türüne yatırımı ciddi oranda engellemektedir. Sunduğumuz bu yeni ürün ve deneyimimizle bu tip risklerin her gün karşılaşılabilir riskler olmadığından yola çıkıyor ve daha büyük yatırım güvenliği sağlamayı hedefliyoruz.’