İdris Yamantürk hayatını kaybetti

Güriş Holding kurucusu Yamantürk Kovid-19 nedeni ile hayatını kaybetti

13 Şubat 2021

Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji yatırımcılarından Güriş Holding’in kurucusu ve Onursal Başkanı İdris Yamantürk Kovid-19 nedeni ile hayatını kaybetti.

İdris Yamantürk vefatının ardından 12 Şubat 2021 günü Ankara Gölbaşı Mezarlığı’nda kılınan cenaze namazı sonrası aile kabristanlığına defnedildi

1925 yılında Rize’nin Çamlıhemşin-Ortan köyünde doğan Yamantürk 1945/1946 döneminde parasız yatılı olarak eğitim gördüğü Erzurum Lisesi’nden mezun olmasının ardından 1952 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun olmuştu.

Çalışma hayatına üniversite son sınıf öğrencisi iken 1952-1953 arasında Etibank’a bağlı Zonguldak, Çatalağazı Termik Santralının muhtelif sahalarında işletme mühendisi olarak başlayan Yamantürk, askerlik görevini tamamlamasının ardından özel sektöre geçmiş, 1957’de İdris Yamantürk adıyla şahsi firmasını, 1958 yılında da Güriş firmasını kurmuştu.

Güriş Holding’in enerji yatırım kolu olan Mogan Enerji yalnızca yenilenebilir enerji alanında yatırımları bulunuyor ve şirket rüzgâr ile jeotermal enerji alanında Türkiye’nin en büyük enerji yatırımcıları arasında yer alıyor.