İÇDAŞ ISO 50001 enerji yönetimi sistemi belgesi aldı

Şirket belgeyi kendi alanında alan tek Türk şirketi oldu

21 Mart 2012

İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. şirketinin dünyada sayılı, Türkiye’de ise yalnızca üç firmanın hak edebildiği ISO 50001 enerji yönetimi sistemi belgesini almaya hak kazandığı açıklandı.

İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin konu ile ilgili açıklamasında, enerji yönetim sistemi belgesiyle AB standartlarını yakalamaktan öteye gittiklerinin altını çizerek, Avrupa’nın da en çok üzerinde durduğu konulardan birisinin karbon salımını azaltmak olduğunu hatırlattı. Engin, “Önümüzdeki zamanlarda küresel ısınmadan dolayı ülkeler mal alırken düşük karbon salımı yapan yani daha az enerji harcayan şirketleri tercih edilmesi için zorunluluklar getirecek ve herkes bu yönde çalışmalar yapmak zorunda kalacaktır. Bizde bunun gereğini şimdiden yapmış olduk” diye konuştu.

Temel olarak enerjinin verimli kullanılmasını amaçlayan bir yönetim sistemi olarak değerlendirilen ISO 50001 belgesi ile İÇDAŞ bundan böyle üretimde kalite ve kapasiteden taviz vermeden maksimum üretimi minimum sarfiyatla gerçekleştirecek. ISO 50001 enerji yönetim sistemi  ‘sürekli iyileştirme’ felsefesi üzerine kurulup, bu alanda enerji tüketimini azaltmak, enerji verimliliğini arttırmak, yenilenebilir kaynakların kullanımını artırmak, doğal kaynakların tüketimini azaltmak, ve sera gazı salımının azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Tüm bu alanlarda iyileştirme sağlayan İÇDAŞ, ISO 50001 belgesiyle en alt kademeden en üst kademe çalışanlarına sorumluluklar getirerek ‘aynı kalitedeki işi daha az enerji harcayarak yapmak’ prensibiyle çalışmaya başladı.