IBM Mersin’de Yenilenebilir Enerji Projeleri Gerçekleştirecek

IBM’in Mersin’deki çalışmalarında yenilenebilir projeleri ağırlıklı olacak

26 Temmuz 2009

IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek, programın tanıtımı için düzenlenen toplantıya katılmak üzere geldiği Mersin’de, ortak akıl yaratmak ve topluma fayda sağlamak amacıyla 2007 yılında ”Kurumsal Hizmet Gücü” adında gönüllü bir hizmet programı oluşturduklarını, bunun Türkiye’deki ilk ayağını ise geçtiğimiz günlerde Mersin’den başlattıklarını söyledi.

Çalışma kapsamında, IBM’in Brezilya, Avustralya, ABD, Çin, Meksika ve Hindistan’da görev yapan 7 profesyonel çalışanının, 1 ay boyunca Mersin’i gezip, buradaki çalışmalar hakkında bilgi derlediğini belirten Yüksek, ”Uzmanlık alanlarındaki yetkinlikleri ve deneyimlerini sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak paylaştılar. Çalışma sırasında, Mersin’de lojistik, turizm ve ağ sektörlerine yoğunlaşılması gerektiği ortaya çıktı. Ancak çalışmamızı bu kadarla sınırlı tutmayacağız. Ekim ayında yeniden Mersin’de gelecek farklı çalışanlarımız, bu kez çalışmanın ikinci etabını gerçekleştirecek” şeklinde konuştu.

PROJELER DÜNYAYA SATILABİLECEK

Çalışma kapsamında ”pilot projeler” üretip, bunları tüm dünyaya satmalarının söz konusu olacağını vurgulayan Yüksek, şunları kaydetti:

”IBM Türk, şimdiye kadar bir çok alanda dünyaya model projeler geliştirdi. Kredi kartlarıyla ilgili çalışmalar yaptık ve tüm dünyada kullanılıyor. Ardından ATM’lerin para çekme kriptografisini Türkiye İş Bankasında test ettik ve tüm dünyada kullanmaya başladı. Dolayısıyla Mersin’de çıkacak projeyle de dünyaya model çıkarabiliriz. Ama şu an için çalışma tarımda mı yoksa turizmde mi olur, bilemiyoruz. Çünkü buna ekim ayında gelecek ekibimizin çalışmaları yön verecek.”

Yüksek, Türkiye’de ilk çalışmalarına Mersin’den başlamalarına, öncelikle kentteki dinamiklerin projeye sahip çıkmasının etkili olduğunu belirterek, bunun yanında kentin pek çok alanda önemli bir potansiyele sahip olmasının da Mersin’in seçilmesinde rol oynadığını vurguladı.

15 ÇALIŞAN DAHA GELECEK

Çalışmanın ilk etabında Mersin’de araştırma ve incelemelerde bulunan ABD’li IBM çalışanı Sheryl Barnes ise Mersin’de çok keyifli dakikalar yaşadığını belirterek, ekim ayında kente gelecek 15 kişilik ekibin ciddi kazanımlar sağlayacağına inandığını söyledi.

Barnes, ekibin 5 farklı proje üzerinde çalışacağını söyleyerek, ”Bunların yenilenebilir enerji üzerinde yoğunlaşacaklarını tahmin ediyorum. İkinci gelecek ekip, bizim devamımız ve tamamlayıcımız niteliğinde olacak” diye konuştu. (A.A.)