HT Solar, Fenerbahçe’nin Sürdürülebilir Enerji Sponsoru oldu

Anlaşma 1 Mart 2024 tarihinde imzalandı

5 Mart 2024

Güneş enerjisi sistemleri üreticisi HT Solar Enerji, Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı’nın “Sürdürülebilir Enerji Sponsoru” oldu.

1 Mart 2024 tarihinde Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda gerçekleşen tören ile imzalanan anlaşmaya göre Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı’nın 2023-2024 sezonunda oynayacağı maçlarda HT Solar logolu havlular kullanılacak.

Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Ç. Kızılhan, imza töreninde yaptığı açıklamada, HT Solar’a Fenerbahçe’ye verdiği destekten dolayı teşekkür ederken, iş birliğinin Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızı daha da güçlendireceğine inandıklarını söyledi.

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi A. Sertaç Komsuoğlu da şunları söyledi;

Sürdürülebilir enerjinin kullanımın her geçen gün arttığı dönemde HT Solar gibi güçlü bir marka ile yol arkadaşı olmak bizler için çok önemli ve kıymetlidir. Fenerbahçe Basketbol Takımı olarak sadece sahada elde ettiğimiz başarılarla değil aynı zamanda topluma ve çevreye olan sorumluluğumuzla ön plandayız. Bu konuda attığımız adımlar Türkiye’de her zaman örnek olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. HT Solar’ın takımımızın havlularında yer alacak logosu sadece bir sponsorluk işareti değil aynı zamanda ortak değerlerimizin ve hedeflerimizin bir yansıması olacaktır. Sürdürülebilirlik ve başarı arasındaki bu güçlü bağı sahada ve saha dışında hayata geçirmek adına HT Solar’la birlikte çalışacağız. Bu vesileyle HT Solar’a Fenerbahçe Beko Basketbol Takımı ailesine hoş geldin demek istiyorum. Birlikte daha nice başarılara imza atacağımızdan hiç şüphemiz yok.

HT Solar Enerji Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Kulaç da törendeki konuşmasında şunları kaydetti;

Bizler HT Solar olarak 2016’dan beri Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz ve yüksek verimli güneş panelleri üretiyoruz. Bugün Türkiye’de kurulmuş olan yaklaşık 12 bin MW gücündeki güneş santralinin 2 bin MW’lık bölümünden fazlasında HT Solar panelleri kullanıldı. Bu noktada sektörde lider konumdayız. Buna ek olarak yıllık 300 milyon doların üzerinde başta ABD olmak üzere birçok ülkeye Türk menşeili güneş panelleri ihraç ediyor ve Türk ekonomisine katkıda bulunuyoruz.

Sürdürülebilirlik ve sporun bir araya gelmesinde Fenerbahçe camiası her zaman öncü adımlar atıyor. Bu bizim Fenerbahçe ile ilk iş birliğimiz değil. Fenerbahçe’mizin Düzce Topuk Yayla’sındaki tesislerinde de HT Solar güneş enerjisi panelleri kullanılarak, o güzel coğrafyanın doğasına uygun şekilde enerji üretimi sağlanıyor. Bu vesileyle daha iyi bir gelecek için temiz enerji kullanımı konusunda örnek tutumu için tüm Fenerbahçe camiasına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

HT Solar 2016 yılında üretime başlamıştı

Çin devletine ait tek güneş paneli üreticisi olan HT-SAAE’nin Türkiye kolu olan HT Solar Türkiye’deki faaliyetlerine 2016 yılında Tuzla’da başlamıştı. Bu fabrika halihazırda yıllık 2 GW’lık üretim kapasitesine sahip.

Şirket bununla birlikte Bloomberg New Energy Finance tarafından güneş paneli üreticileri için hazırlanan Tier-1 listesinde yer alan ve Türkiye’de doğrudan üretim yapan tek şirket konumunda.

Güneş paneli üreticilerini, ürün sağladıkları projelerin finanse edilebilirliği bakımından sınıflandıran bu listede markasını taşıyan panelleri tamamen kendi üreten ve son iki yılda güçleri 5 MW’ın üzerinde olan asgari altı projeye, asgari altı ticari banka tarafından finansman sağlanmış üreticiler girebiliyor.

HT-SAEE de bu listenin 2024’ün ilk çeyreği için hazırlanan son versiyonunda yer alan 26 markadan biri konumunda.