HT-SAAE Türkiye’de üretime başlamaya hazırlanıyor

Çinli şirket Tuzla’da 500 MW’lık yıllık kapasite ile panel üretimine başlayacak

11 Aralık 2016

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden HT-SAAE Türkiye’de üretime başlamaya hazırlanıyor.

Şirketin Türkiye birimi tarafından yapılan açıklamaya göre İstanbul, Tuzla’da 30 bin metrekarelik alanda inşa çalışmalarına başlanan fabrikanın Aralık ayı sonunda tamamlanması bekleniyor.

Türkiye’deki üretimine yıllık 500 MW’lık modül ile 300 MW’lık da hücre üretim kapasitesi ile başlayacak olan HT-SAAE fabrikasında 500 kişi istihdam edilecek.

Şirket bu fabrikası ile esas olarak Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülke pazarlarına odaklanacak iken Türkiye pazarına yönelik de faaliyet gösterecek.

Çin devlet şirketi olan HT-SAAE 1960 yılında Çin’in uzay çalışmaları kapsamında uzay araçları ve uydu üretimi için kurulmuştu.

Şirket 2010 yılında güneş enerjisi alanında ticari faaliyete başlamış ve 2015 sonu itibari ile yıllık 1.000 MW’lık panel üretim kapasitesine ulaşmıştı.

HT-SAAE Bloomberg New Energy Finance (BNEF) tarafından güneş paneli sektörü için oluşturulan Tier-1 (İlk Kademe) üreticiler listesinde de bulunuyor.

Dünyada 150’den fazla büyük ölçekli güneş paneli üreticisi bulunuyor iken, bu listede 2016’nın ilk çeyreği itibari ile yalnızca 28 firma yer alıyordu.

Bir güneş paneli üreticisinin Bloomberg New Energy Finance’in Tier-1 listesinde yer almak için son iki yıl içinde ticari bankalar tarafından geri ödemesiz döneme sahip kredi sağlamış en az üç projeye ürün tedarik etmiş olması gerekiyor.

BNEF bu kriterin gerekçesini ticari bankaların proje finansmanı sağlamak için çok katı kalite standartları dayatıyor olmasını gösteriyor.