HSBC iklim için 100 milyar dolarlık finansman sağlayacak

Banka hiçbir kömürlü termik santral projesine de finansman sağlamayacak

7 Kasım 2017

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından HSBC şimdiye kadar sürdürülebilirlik alanındaki en büyük finansal taahhütlerden birinde bulundu.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre HSBC 2025 yılına kadar temiz enerji, ve düşük karbon teknolojileri ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamındaki projeler için 100 milyar dolarlık finansman sağlayacak.

Bununla birlikte banka aynı zamanda tükettiği elektriğin 2025 yılında yüzde 90, 2030 yılında ise yüzde 100’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmiş olmasını hedefliyor.

HSBC aynı zamanda hiçbir kömürlü termik santral projesine finans sağlamayacak ve diğer yoğun karbon sektörlere sağladığı destekleri de çekecek.

Bununla birlikte HSBC’nin açıklamasında, sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirilen çalışmaların sonuçları hakkında da bilgi verildi.

Açıklamadaki bilgilere göre HSBC geçen yıl su tüketimini yüzde 9, enerji tüketimini yüzde 13 ve karbon emisyonlarını ise yüzde 9 oranında düşürmeyi başardı.

Aynı zamanda banka, yaptığı elektrik alım anlaşmaları sayesinde, elektrik üretiminin yüzde 24’ünün yenilenebilir enerji kaynaklı olmasını sağladı.