Hollanda karbon depolama projesi için 2,1 milyar Avro teşvik sağladı

Proje ile 15 yılda 37 milyon ton CO2 depolanması hedefleniyor

10 Haziran 2021

Hollanda hükümeti dünyanın en büyük karbon yakalama ve depolama projelerinen biri olan Porthos Projesi için 2,1 milyar Avro teşvik sağlayacağını açıkladı.

Hollanda Ekonomi ve İklim Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius tarafından ülke parlamentosuna hitaben yazılan mektuptaki bilgilere göre Rotterdam limanında inşa edilecek proje Sürdürülebilir Enerji Üretimi ve İklim Dönüşümü Teşvik Programı (SDE++) kapsamında desteklenecek.[1]

Programın 2020 yılı bütçesinin yarısının sağlanacağı proje kapsamında Air Liquide, Air Products, ExxonMobil ve Shell firmalarının Rotterdam limanındaki sahalarında kurulacak tesislerde yakalanan karbondioksit ortak bir boru hattı ile toplanacak.

Toplanan gaza kompresör aracılığı ile basınç uygulanmasının ardından gaz açık deniz boru hattı yoluyla, Kuzey Denizi kıyısından yaklaşık olarak 22 kilometre uzak bir platforma taşınacak. Bu işlemin ardından ise toplanan karbondioksit deniz yüzeyinin altındaki boş bir gaz sahasına pompalanacak.

Yılda 2 ila 2,5 milyon ton CO2 depolama kapasitesine sahip proje ile 15 yıllık süreçte 37 milyon tona kadar karbondioksit depolanabileceği öngörülüyor.

Projenin nihai yatırım kararının 2022’nin ilk çeyreğinde alınması, proje ile ilk depolama işleminin de 2024 yılında gerçekleşmesi hedefleniyor.

2030 yılına kadar emisyonlarını 14,3 milyon ton düşürmeyi hedefleyen Hollanda, bunun 7,2 milyon tonluk bölümünü karbon yakalama ve depolama teknolojileri sağlamayı hedefliyor.

 


[1] Kamerbrief voorlopige resultaten SDE++ 2020 en voortgang SDE++ 2021