Hindistan’dan AB’ye emisyon vergisi resti

Hindistan havayolu şirketlerine, AB’nin yürürlüğe soktuğu emisyon ücretlerini ödememe talimatı verdi.

27 Mart 2012

EurActiv Türkiye

Avrupa Birliği, havayolu ulaşımında karbon salımlarını ücretlendiren düzenlemeyi 1 Ocak’ta yürürlüğe soktu. Bu yıl gerçekleşen emisyonlar hesaplandıktan sonra ilk ödemeler 2013 yılında başlayacak.

AFP’nin aktardığına göre Hindistan Sivil Havacılık Bakanı Ajit Singh, parlamentoda yaptığı konuşmada ‘karbon vergisinin yürürlüğe girmeyeceğini, çünkü Hintli havayollarının emisyon bilgilerini paylaşmayacağını’ söyledi.

Singh, ‘Avrupa Birliği, Hintli havayollarına uçaklarının emisyon bilgilerini 31 Mart 2012’ye kadar teslim etme talimatı verdi. Ancak hükümetimizin duruşu doğrultusunda hiçbir Hintli havayolu bunları teslim etmiyor.’ dedi.

Çin de geçtiğimiz ay havayollarına, AB düzenlemelerine uymama talimatı vermişti. Uygulamaya karşı çıkan ülkeler geçtiğimiz ay Moskova’da bir araya gelmiş, havayollarının uygulamada yer almasının yasaklanması dahil bazı karşı adımlar üzerinde anlaşmıştı.

Moskova kararlarıyla hükümetlere, Avrupalı havacılık şirketlerine karşı önlemler alma ve Avrupalı havayolu şirketlerine özel vergiler getirme hakkı tanınmıştı.

AB, emisyonları 2020’ye kadar yüzde 20 oranında azaltma hedefi çerçevesinde yürürlüğe konan uygulamadan geri adım atmayacağını açıklamıştı. AB’nin hesaplarına göre uygulamanın bilet fiyatlarına yansıması 4 ile 24 Euro arasında olacak.

Sektörde ise uygulamanın, AB ile uygulamaya karşı ülkeler arasında ticari savaşa yol açacağı endişesi bulunuyor. Airbus Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Enders, AB planının dondurulması çağrısında bulunarak aksi takdirde sektörde çalışan binlerce kişinin işlerini kaybedeceğini söyledi.

Ay başında Airbus, Çin’in kendilerinden uçak satın alımlarını engellemeye başladığını açıklamıştı.