Hindistan’da tek kullanımlık plastik kullanımı yasağı başlıyor

Yasak Mahatma Gandhi’nin 150’inci doğum gününde başlayacak

17 Eylül 2019

Hindistan’da altı tür tek kullanımlık plastik kullanımına yasak getirilecek.

Hindistan bağımsızlık hareketinin lideri ve kurucusu olarak kabul edilen Mahatma Gandhi’nin 150’inci doğum günü olan 2 Ekim 2019 tarihinde başlayacak yasak plastik torba, bardak, tabak, pipet, küçük şişe ve çeşitli keseleri kapsayacak.

Reuters tarafından yayınlanan habere göre yasak bu ürünlerin üretimini ve ithalini de kapsayacak. Altı aylık geçiş döneminin ardından yasağa uyulmaması halinde cezai işlem uygulanacak.

Hindistan hükümeti atılacak bu adım ile halihazırda yılda 14 milyon 14 milyon ton düzeyinde olan ülkenin plastik tüketimi rakamının yüzde 5 ila 10 arasında azalmasını hedefliyor.

Bununla birlikte Hindistan yönetimi ülkede faaliyet gösteren Amazon (Amazon.in) ve Walmart (Flipkart.com) gibi şirketlerden de paketleme işlemlerinde daha az plastik kullanmalarını isteyecek.

Uzun dönemde ülkede kullanılan tüm plastik ürünlerin geri dönüşümlü plastiklerden elde edilmesi de Hindistan yönetiminin hedefleri arasında.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi 15 Ağustos 2019 günü yaptığı Bağımsızlık Günü konuşmasında 2022 yılına kadar tek seferlik plastik ürün kullanımının son verileceğini açıklamış, Hindistan halkının ve şirketlerinin bu hedefe destek olmalarını istemişti.