Hindistan’da Rekor Büyüme

Hindistan kurulu yenilenebilir enerji gücüne bir yılda 2.33 gigavat ekleyerek 16.8 gigavata ulaştı

3 Haziran 2010

Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada ülkenin elektrik şebekesine bağlı olan kurulu yenilenebilir enerji kapasitesinin son bir yıllık dönem içerisinde 2.23 gigavat  artarak 16.8 gigavat düzeyine ulaştığı belirtildi.

Hindistan bu hızlı çıkışı ile kurulu yenilenebilir enerji gücüne göre İngiltere, Fransa ve Japonya gibi sanayileşmiş ülkeleri geride bıraktı.

Yeni yatırımlarda en hızlı artış gösteren yenilenebilir enerji türü rüzgar enerjisi olurken Hindistan’ın kurulu rüzgar enerjisi gücü son bir yılda 1.57 megavat arttı ve ülkenin toplam rüzgar enerjisi gücü 11.000 megavat seviyesine ulaştı.

Birkaç ay önce iddialı bir güneş enerjisi programı açıklayan ve 2013 yılında 1 gigavat 2020 yılında ise 20 gigavat kurulu güneş enerjisi gücüne ulaşmayı hedefleyen Hindistan’da geçen yıl güneş enerjisi yatırımları için ise durgun geçti. Bakanlığın açıklamasına göre geçen yıl ülkede kurulu gücü 8 megavat artırabilecek kadar güneş enerjisi yatırımı gerçekleşebildi.

Uzmanlara göre geçen yıl gerçekleşen artışın bir önceki yıla göre iki kat fazla olmasına rağmen ülkenin 2012 yılı için 25 gigavat olarak belirlenmiş kurulu güç hedefi için önünde zorlu bir yol bulunuyor.

Hindistan hükümetinin yakın zamanda bu amaca ulaşabilmek adına ABD’de uygulanana benzer bir  düzenleme hazırlayarak şirketlerin elektrik ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji kaynaklı olarak  üretim yapan şirketlerden sağlamaları  halinde önemli vergi avantajları sağlayacak bir yenilenebilir enerji sertifikası sistemi getirmesi bekleniyor.