Hindistan’da 12 GW’lık güneş enerjisi planı onay sağladı

Projeler kamu binalarının öz tüketimi için yerli üretim ekipmanlarla inşa edilecek

11 Şubat 2019

Hindistan Parlamentosu ülkedeki kamu binalarının öz tüketiminin karşılanması amacı ile 12 GW’lık güneş enerjisi projesi geliştirilmesini içeren plana onay verdi.

Hindistan hükümeti tarafından geliştirilen planın en önemli kısmını bu projelerin tamamen Hindistan’da üretilecek güneş paneli ve hücreleri ile inşa edilme zorunluluğu oluşturuyor.

Ülke yönetimi bu sayede yerli güneş enerjisi sanayisini desteklemek ile birlikte kurulum döneminde yıllık 60 bin, kurulum sonrasında ise 25 yıl boyunca 18 bin kişilik istihdam sağlanabilmesini hedefliyor.

4 yılda 6,71 milyar dolar yatırım yapılacak

Plan kapsamındaki kurulumların 2019-2020 ile 2022-2023 finansal yılları arasında tamamlanması hedefleniyor.

Toplam yatırım büyüklüğünün 480 milyar rupi (6,71 milyar ABD Doları) olması öngörülen yatırımlar için kamu Uygulanabilirlik Eksiklik Fonu (Viability Gap Funding – VGF) kapsamında 85,8 milyar rupi (1,2 milyar ABD doları) destek sağlayacak.

Hindistan hükümeti bu fonu 2004 yılında ekonomik olarak uygulanabilir olsa da finansal güçlük yaşanan kamu-özel sektör ortaklığına dayalı altyapı projelerini desteklemek için oluşturmuştu.

Fonun gelir kaynakları arasında ülkede gerçekleşen kömür üretim ve ithalatı faaliyetinden kaynaklanan gelirlerden yapılan kesinti de yer alıyor.

Hindistan’ın güneş enerjisi gücü 2018 sonu itibari ile 25,21 GW düzeyinde bulunuyordu.